Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bill Gates do przywódców Państw G20: Jak zamierzacie poradzić sobie z kryzysem?

Źródło: Bill & Melinda Gates Foundation (oprac. hej)
Na szczycie G20, Bill Gates przedstawił raport, w którym domaga się m.in. zwiększenia wymagań dotyczących przejrzystości finansowej w branży górniczej i naftowej. I zwiększenia wysiłków mających pomóc krajom rozwijającym się.

- W raporcie dotyczącym finansowania rozwoju, wygłoszonym dzisiaj na szczycie G20, Bill Gates, współprzewodniczący Fundacji Billa i Melindy Gatesów, wezwał przywódców aby zobowiązali się do zwiększenia puli zasobów przeznaczonych na rozwój. W przeciwnym wypadku ryzykują nieodwracalną utratą źródeł utrzymania milionów najbiedniejszych. Za tymi zaleceniami stoi idea, że innowacyjność może wielokrotnie wzmocnić oddziaływanie na świat, jakie mają zasoby przeznaczone na rozwój.

Państwa należące do G20 muszą być bardziej hojne

Raport Gatesa, "Innowacyjność i oddziaływanie: finansowanie rozwoju w XXI wieku", został zaprezentowany głowom państw i rządów w Cannes we Francji, na prośbę przewodniczącego G20, prezydenta Francji, Nicolasa Sarkozy'ego.

- Przywództwo ze strony G20 ma kluczowe znaczenie, szczególnie w tych ciężkich gospodarczo czasach. Musimy kierować się niesamowitym postępem, jaki poczyniliśmy w dziedzinie zdrowia i rozwoju w ostatniej dekadzie - powiedział Gates. - Trzeba dążyć do jeszcze większego postępu w nadchodzących dekadach, aby poprawić warunki życia najuboższych.

W swoim raporcie, Gates podkreśla potrzebę dalszej hojności ze strony krajów bogatych i wypełniania podjętych zobowiązań - które obejmują przeważnie od 1 do 2 procent rządowych budżetów - przy jednoczesnych staraniach aby środki te wydawane były w sposób efektywny w takich obszarach jak zdrowie czy rolnictwo.

- Jeśli kraje, które poczyniły obietnice wsparcia, dotrzymają swoich zobowiązań, przyniesie to rocznie dodatkowe 80 mld USD środków począwszy od 2015 roku - oświadczył Gates. - Właściwie przemyślana pomoc zmniejsza ubóstwo tu i teraz, jednocześnie przyspieszając rozwój krajów ubogich, prowadząc je do dnia, kiedy ta pomoc nie będzie już im potrzebna.

Zdaniem Gatesa, poza zobowiązaniami bogatych państw rozwiniętych, rośnie również znaczenie krajów rozwijających się, a mających swoje przedstawicielstwa w G20, które także mogą być siłą napędową rozwoju. Raport zawiera propozycje, w jaki sposób można przyspieszyć transfer innowacji tworzonych przez te kraje - szczególnie w zakresie zdrowia i rolnictwa, w tym szczepionek i nasion - tak, aby odmienić życie ubogiej ludności Afryki i innych kontynentów.

- W ostatnim dziesięcioleciu, kraje takie jak Chiny, Brazylia, Meksyk, Indonezja i Turcja doświadczyły znacznego wzrostu wskaźników rozwoju i gwałtownego spadku odsetka ubóstwa. Stanowią one wspaniały przykład tego, co możemy zrobić i osiągnąć - zaznaczył Gates.

Przeczytaj: "Straciliśmy wizjonera i geniusza kreatywności". Steve Jobs, współzałożyciel firmy Apple nie żyje

- Szczególnie ekscytująca dla mnie jest możliwość tworzenia 'partnerstw trójstronnych' wśród szybko rozwijających się krajów, tradycyjnych płatników i krajów ubogich, jako, że korzystają one z korzyści płynących z doświadczeń wielu krajów - napisał w swoim raporcie Bill Gates.

W ciągu ostatniego tygodnia, Fundacja Gatesów ogłosiła zawarcie dwóch partnerstw: jednego z Brazylią, w zakresie dzielenia się wiedzą fachową na temat rolnictwa, zdrowia i szczepionek z krajami afrykańskimi, oraz z chińskim Ministerstwem Nauki i Techniki oraz chińskimi firmami, w zakresie wspierania innowacyjnych badań i rozwoju oraz wytwarzania nowych produktów dla światowego zdrowia i rolnictwa.

Bill Gates o partnerstwie

Raport Gatesa wskazuje także na partnerstwo pomiędzy Brazylią, Japonią i Mozambikiem, które ma na celu wsparcie Mozambiku w adaptacji soi, ryżu i innych upraw na sawannie mozambickiej, której klimat i gleby przypominają brazylijskie "cerrado". Japonia pomaga Mozambikowi w unowocześnianiu infrastruktury.

Gates podkreślił, że rozwój postępował bardzo silnie w wielu biednych krajach, w tym w Afryce Subsaharyjskiej.

Wśród pomysłów pojawia się przekazywanie pomocy zagranicznej na wsparcie krajów rozwijających się w celu lepszego pobierania dochodów z podatków, co dałoby około 20 mld USD rocznie, przy obecnym PKB, oraz zwiększenie wymagań odnośnie przejrzystości finansowej w branży górniczej i naftowej. Gates wzywa biedne kraje do koncentrowania zasobów na priorytetach, które przynoszą bezpośrednie korzyści biednym, tj. zdrowiu i rolnictwie, oraz apeluje do przywódców państw afrykańskich, aby wypełnili oni cele przyjęte w deklaracji z Abudży - przeznaczenie co najmniej 15 procent swoich budżetów na poprawę zdrowia, oraz deklaracji z Maputo, która wzywa do wydzielenia 10 procent budżetów na rolnictwo.

Raport dla przywódców G20 wzywa również do przyjęcia innowacyjnych sposobów mobilizacji finansów sektora prywatnego i wspomagania rozwoju tego sektora, jako sposobu na zebranie środków dla rozwoju.

Wśród rekomendacji znalazło się udostępnianie Państwowych Funduszy Majątkowych na inwestycje infrastrukturalne w krajach ubogich, dalsze obniżanie kosztów transakcyjnych przekazów dokonywanych przez społeczności rozproszone na świecie, oraz korzystanie z mechanizmów odciągania środków w rolnictwie, w celu wspierania innowacji w technologiach rolniczych.

Przeczytaj: Oni są najbogatsi w Polsce i na świecie! Na czym dorobili się milionów?

Gates wykorzystuje swój raport również do rozpoznania nowych strumieni środków, poprzez kierowanie pewnego odsetka funduszy z podatku od transakcji finansowych i tzw. Solidarity Tobacco Contribution (dodatkowy podatek tytoniowy), oraz podatek od paliwa lotniczego i bunkrowego, na finansowanie rozwoju i zmiany klimatu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska