https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BiT City w końcu nabiera tempa!

Wojciech Giedrys [email protected] tel. 56 61 99 912
Na przystanki przy ul. Traugutta z dworca dostaniemy się kładką, na której znajdą się schody i windy
Na przystanki przy ul. Traugutta z dworca dostaniemy się kładką, na której znajdą się schody i windy Tytus Szabelski
Znamy nowy harmonogram projektu. Już we wrześniu ruszą przetargi na projekty i realizację największych zadań: modernizację dworca Toruń Główny, budowę węzła przesiadkowego przy Toruń Miasto i linii tramwajowej do Portu Drzewnego.

Studium wykonalności dla toruńskiej części projektu metropolitalnego BiT City jest już prawie gotowe. Urzędnicy z wydziału gospodarki komunalnej magistratu, który koordynuje przedsięwzięcie, odbierają właśnie dokumentację i wprowadzają ostatnie poprawki. Wkrótce urząd miasta złoży nową kartę projektu do resortów transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz rozwoju regionalnego.

Raport w sprawie BiT City jest chaotyczny

BiT City na barkach MZK

Jakie zaszły w nim zmiany? Magistrat zdecydował, że liderem części podprojektów będzie komunalna spółka - Miejski Zakład Komunikacji. Przewoźnik będzie więc odpowiedzialny nie tylko za zakup 18 niskopodłogowych składów, ale też modernizację torowiska tramwajowego między pl. 18 stycznia a al. Solidarności, systemu sterowania m.in. pracy podstacji trakcyjnych, budowę węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto i nowej linii tramwajowej do Portu Drzewnego.

- Urząd miasta będzie nadzorować rewitalizację dworca Toruń Główny, przebudowę przystanków tramwajowych, a także utworzenie system monitoro-wania bezpieczeństwa pasażerów - mówi Anna Gawełek, szefowa magistrackiego zespołu ds. projektu BiT City.

Główny odzyska blask

Teraz magistrat będzie musiał scedować na przewoźnika część decyzji administracyjnych wydanych dla podprojektów. Toruńska część BiT City wejdzie w decydującą część we wrześniu. Wówczas zostaną rozpisane przetargi na największe zadania. Na początku przyszłego miesiąca miasto zacznie szukać firmy, która opracuje projekt rewitalizacji dworca Toruń Główny, a następnie zajmie się jego realizacją. W planach jest m.in. remont elewacji i odsłonięcie cegły elewacyjnej, odnowienie wiat nad drugim i trzecim peronem oraz odtworzenie podobnej konstrukcji nad czwartym. Nowy wygląd zyska tunel. Miasto zamierza przedłużyć go do ul. Pogórskiej, a na istniejących i nowych wyjściach zamontować windy. Zmieni się też plac od Kujawskiej. Ma tam powstać parking "park & ride", czyli "parkuj i jedź".

Niedługo po tym - również we wrześniu - zostaną ogłoszone konkursy na modernizację torów między pl. 18 Stycznia a al. Solidarności i budowę węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto. Ta platforma połączy komunikację kolejową z tramwajową. Z pociągu na przystanek "jedynki" przejdziemy kładką. Na poszczególne perony tramwajowe będą prowadzić schody oraz windy. Remont obejmie także pl. 18 Stycznia, który zostanie połączony pasażem dla pieszych z pl. Pokoju Toruńskiego.

Tramwajem do Portu

W przyszłym miesiącu zostanie rozpisany przetarg na projekt i budowę linii tramwajowej do Portu Drzewnego. Pobiegnie ona między pętlą przy Merinoteksie, Motoarenie, dawny Polchem do ul. Starotoruńskiej. Na październik pozostaną ostatnie przetargi - na system sterowania oraz monitoring.

- Najbardziej pesymistyczny scenariusz zakłada, że projekty budowlane dla tych zadań zaczną powstawać w marcu 2013 r. - mówi Gawełek. Dokumentacja ma być gotowa jesienią przyszłego roku i wówczas będą mogły ruszyć też roboty. Pierwotnie projekt BiT City miał być realizowany do końca 2014 r. Teraz już wiadomo, że część prac będzie można wydłużyć - nawet do czerwca 2015 r.

Strona internetowa i klip promocyjne BiT City kosztowały prawie 50 tys. zł. To dużo czy mało?

Jeden z toruńskich projektów BiT City jest już realizowany. Pod koniec czerwca magistrat podpisał umowę z PBD Bielczyny, które za nieco ponad 2 mln zł zmodernizuje kolejne przystanki tramwajowe. Zostaną one przystosowane dla niepełnosprawnych oraz obsługi niskopodłogowych tramwajów. W tym roku odnowione zostaną m.in. perony na os. Zieleniec, Mokre i Bydgoskim Przedmieściu. Inwestycja ma się zakończyć w październiku 2013 r.

Czytaj e-wydanie »

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
W.M.
Chciałbym poza tym nadmienić kolego, że Toruń ma też wiele wspólnego z Kujawami. Przecież lewobrzeżna część Torunia, Podgórz, to są też jeszcze Kujawy.
W
W.M.
Kujawy jako region powstały stosunkowo niedawno i z tego powodu z POlskością nie mają nic wspólnego chłopku z bromberga ! Nazwa Kujawy pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1136 roku, a więc długo po stworzeniu Państwa Polskiego !!! Poczytaj trochę o ile potrafisz. Chociaż po co burakowi umiejętność czytania i pisania ? Wystarczy, że wie którą stroną łopaty kopać.

Jeżeli ty uważasz, że rok powstania Kujaw ( 1136 rok ), to stosunkowo niedawno, oznacza, ze jesteś mocno porąbany. Pomimo tego że mieszkam dość blisko Torunia zauważam, że Toruń ma zbyt wygórowane ambicje. To jest zauważalne na każdym kroku. Dążycie do wielu celów kosztem innych, co jest bardzo niebezpieczne w tym momencie, gdy macie wpływ na ich kierunki. Jeżeli tak będzie dalej, zdominujecie resztę województwa, tylko dlatego, że Toruń chce być "wielki". Nie tędy droga i na to nie powinna pozwolić społeczność tego regionu.
J
Jumper
Zastanawiam się, czy do Torunia przyjeżdżają w ogóle jacyś turyści, bo ten inteligentny inaczej przewodnik PTTK siedzi tylko i wypisuje bzdury na forach.
Może czas, aby jego zwierzchnicy z PTTK przyjrzeli się efektywności jego "pracy" w pracy? Bo mam wrażenie, że nikt go nie kontroluje. Gdybym ja miał takiego pracownika, to dawno już by latał z obiegówką w RUP-ie
a
arek wyluzuj
Kujawy jako region powstały stosunkowo niedawno i z tego powodu z POlskością nie mają nic wspólnego chłopku z bromberga ! Nazwa Kujawy pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1136 roku, a więc długo po stworzeniu Państwa Polskiego !!! Poczytaj trochę o ile potrafisz. Chociaż po co burakowi umiejętność czytania i pisania ? Wystarczy, że wie którą stroną łopaty kopać.

Ale ty jesteś mądry inaczej ,czy nie za długo przesiadujesz na tym swoim osiołku w oczekiwaniu na choćby jednego turystę , nie dużo popijasz , bo coraz bardziej bredzisz ?
Moherowy berecik za bardzo ci nie uciska ?
C
CT?? :-(
Bydłoszczochu jak zapewne pamiętasz twoi wiejscy ziomale sami głosowali za utworzeniem sztucznego województwa kujawsko-pomorskiego w 1998 roku. Chcieliście wsioki mieć urząd wojewódzki i go macie. Wasz brak wykształcenia, a co za tym idzie stosownej wiedzy spowodował, że w stołecznym Toruniu został umieszczony Urząd Marszałkowski, który jest dysydentem we wszystkich ważniejszych sprawach. Ponadto nie chcieliśmy się przyłączyć do waszej kujawskiej wsi. Toruń jest naturalnym miastem dla Gdańska (był w latach 1920-39 stolicą woj. pomorskiego), a brzydgoszcz co najwyżej do Łodzi lub Poznania ! Chojnice z wami nie chciały mieć nic wspólnego. Nawet okoliczne gminy mają was gdzieś. Cieszcie się, że w ogóle jesteście w Polsce bo ja bym was wszystkich eksmitował na Księżyc. Właściwym miejscem dla świni jest chlew.

Coś masz do Kujawskiej Wsi???
Nie wiem, czy wiesz wykształciuchu - bo jak sam piszesz jesteś wykształcony bo z Torunia - to właśnie ta Kujawska Wieś była jedną z tych, z których Polacy się wywodzą. Więc nie obrażaj Polaków
J
Już 14 lat okupacji CT
Co oznacza ten skrót, czy Bydgoszcz inwestorem Torunia? Kiedy powróci normalność i tak jak w całym kraju Urząd Wojewódzki i Marszałkowski będą w największym mieście regionu a dynastia toruńska w końcu przestanie okupować fotel marszałkowski?

Zagłosuję na każdą partię która to obieca lub obieca podział tego DUPO-lu i odstawienie pasożyta z krzyżakowa.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska