Spis treści
Nowy przedmiot już we wrześniu 2023
Biznes i zarządzanie zastępuje podstawy przedsiębiorczości. Bazuje na założeniach zastępowanego przedmiotu, ale uzupełnia o wymiar praktyczny. Na zajęciach z biznesu i zarządzania nacisk kładzie się na pracę w grupach, rozwijanie kompetencji uczniów z zakresu finansów osobistych oraz analizę case studies.
Projekt zakłada nauczanie biznesu i zarządzania w klasach I i II szkoły ponadpodstawowej, a nie II i III, jak to wygląda obecnie w przypadku podstaw przedsiębiorczości.
Kto będzie uczyć biznesu i zarządzania?
Treści podstawy programowej biznesu i zarządzania łączą się z treściami przekazywanymi na lekcjach podstaw przedsiębiorczości, naturalne byłoby więc, gdyby nauczyciele przedsiębiorczości mogli uczyć również biznesu i zarządzania.
Nauczyciele posiadający kwalifikacje do nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości będą mogli uczyć nowego przedmiotu biznes i zarządzanie – czytamy na stronie gov.pl.
Nauczyciele, którzy dotychczas uczyli podstaw przedsiębiorczości, nie muszą obawiać się, że od września zostaną bez pracy. Biznes i zarządzanie w zakresie podstawowym będzie realizowany przez 2 godziny tygodniowo, w zakresie rozszerzonym 8 godzin w tygodniu.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku nauczycieli przedmiotów ekonomicznych. Przyjmuje się, że jeżeli nauczyciel uczy przedmiotów ekonomicznych w szkole średniej zbieżnych z programem biznesu i zarządzania, to posiada odpowiednie kwalifikacje w zakresie nauczanego przedmiotu. W tym przypadku dyrektor szkoły rozstrzyga, czy nauczyciel posiada odpowiednie wykształcenie, by nauczać biznesu i zarządzania.
Jak przygotować się do uczenia biznesu i zarządzania?
Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje szkolenia dla nauczycieli oraz cyfrową platformę edukacyjną z materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli i uczniów, która będzie pomocna w realizacji tego przedmiotu. Wydawnictwa edukacyjne przygotowują podręczniki i materiały dla nauczycieli wspierające w nauczaniu biznesu i zarządzania. Do tej pory dopuszczone do użytku zostały podręczniki stworzone przez dwa wydawnictwa: WSiP i Nowa Era.
– Jeśli nauczyciele nie mieli do czynienia z zarządzaniem projektami wcześniej, będą musieli się tego nauczyć. Natomiast z mojego doświadczenia wiem, że nie jest to nic trudnego, ponieważ to są życiowe kwestie, których doświadczamy w codziennym życiu. Zarządzanie projektami i realizacja projektów zespołowych to świetna forma przekazu wiedzy, ale też ogromne ułatwienie dla nauczyciela z korzyścią dla ucznia, bo to nie sama sucha wiedza, ale praktyczne działanie – mówi Agnieszka Dyńska w informacji prasowej fundacji Zwolnieni z teorii.
Studia podyplomowe dla nauczycieli
Jeżeli nauczyciel pragnie zacząć nauczanie przedmiotu biznes i zarządzanie, będzie mógł skończyć trwające trzy semestry studia podyplomowe. Takie studia dedykowane będą osobom, które posiadają już uprawnienia pedagogiczne. Wiele uczelni ma już w swojej ofercie taki kierunek. Istnieje więc możliwość rozpoczęcia studiów w nadchodzącym roku akademickim.
