Biznes na wysokich obrotach. Już po raz 26. nagrodzimy firmy z Kujaw i Pomorza z najlepszymi wynikami finansowymi

Beata Busz
Beata Busz
Tym razem nagrodzimy firmy w pięciu kategoriach finansowych, m.in. największych inwestorów
Tym razem nagrodzimy firmy w pięciu kategoriach finansowych, m.in. największych inwestorów Fot. Przemysław Popowski
Udostępnij:

Po raz 26. ogłosimy i nagrodzimy firmy z Kujawsko-Pomorskiego, które osiągają najlepsze wyniki finansowe. A po raz trzeci naszym partnerem merytorycznym jest Izba Administracji Skarbowej. W jakich kategoriach, tym razem, wyłonimy laureatów?
Będą to następujące kategorie: Liderzy - firmy z Kujaw i Pomorza, które w 2021 roku ze sprzedaży towarów i usług osiągnęły obrót powyżej 1 mld zł, Pretendenci – firmy z    obrotem od 500 mln zł do 1 mld zł, Rywale - obrót od 200 mln zł do 500 mln zł, Konkurenci - od 50 mln zł do 200 mln zł oraz ostatnia kategoria Inwestorzy  - przedsiębiorstwa, które w deklaracjach VAT wykazały największe zakupy środków trwałych.

Przy tworzeniu rankingów finansowych braliśmy pod uwagę obroty za 2021, a to    kolejny już rok pod znakiem koronawirusa. W czasie pandemii biznes mógł liczyć na wsparcie przyznawane m.in. za pośrednictwem administracji skarbowej. Jak ono wyglądało?
Krajowa Administracja Skarbowa w dobie pandemii wychodziła naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i udzielała wszelkiego rodzaju ulg. Podatnicy mogli zwrócić się zarówno o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty, a nawet o umorzenie zaległości podatkowej. Mogli również skorzystać z notyfikowanego programu pomocowego COVID-19, w ramach którego nie ma limitów pomocy publicznej, w przypadku spełnienia warunków ustawowych.
Od początku pandemii naczelnicy urzędów skarbowych województwa kujawsko-pomorskiego przyznali ulgi na łączną kwotę blisko 162 mln zł. Odroczyli termin płatności podatków na kwotę ponad 76,5 mln zł. Rozłożyli na raty zapłatę ok. 85 mln zł podatku. Umorzyli też ok. 380 tys. zł zaległości podatkowych.

Skarbówka chce mieć „ludzką twarz” dla podatników, również tych biznesowych. Świadczy o tym chociażby coroczny konkurs „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” organizowany przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów. Oceniana jest mi.in. jakość obsługi podatnika, łatwość komunikacji i kompetencje pracowników. W jaki sposób urzędnicy skarbowi są przygotowywani do spełniania tych najwyższych standardów?
Korelacja administracji skarbowej i biznesu musi opierać się na wzajemnym zaufaniu, na wypracowaniu metod współpracy, które będą korzystne dla obu stron. Nagroda „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” jest niezwykle ważna, ponieważ jest transparentna. Jest nadawana przez przedsiębiorców - naszych szczególnych partnerów, którzy pomagają nam w usprawnianiu administracji skarbowej. 21 kwietnia    już po raz dziewiętnasty rozstrzygnięto konkurs „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. Przedstawiciele biznesu, jak co roku, wybrali najbardziej profesjonalne i przyjazne urzędy skarbowe. W województwie kujawsko-pomorskim tytułem uhonorowane zostały: Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, Urząd Skarbowy w Brodnicy, Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim, Urząd Skarbowy w Lipnie, Urząd Skarbowy w Świeciu oraz Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu.
Wyróżnione w tej edycji urzędy skarbowe to te, które najlepiej spełniają swoje zadania, w których jest dobra organizacja pracy, właściwe wykorzystanie nowoczesnych instrumentów, dbałość o atmosferę w urzędzie, po prostu urzędy pracujące według najwyższych standardów. Znalezienie się w gronie laureatów tego konkursu jest dla każdego urzędu ogromną motywacją do doskonalenia codziennej pracy. Celem Krajowej Administracji Skarbowej jest wspólny sukces – administracji skarbowej i wszystkich legalnie działających przedsiębiorców.

Właśnie, biznes to nie tylko ozłacane przez nas firmy. Są też nieuczciwi przedsiębiorcy, których trzeba kontrolować i napiętnować. Jak KAS walczy z - mówiąc wprost - oszustami podatkowymi?
Jeśli chodzi o konkretne działania Krajowej Administracji Skarbowej, to oprócz tradycyjnych kontroli oraz postępowań karnych skarbowych, prowadzone są też kontrole towaru przewożonego na drogach oraz przesyłek. W bardzo dużym zakresie wykorzystywana jest również analityka przedkontrolna oraz narzędzia informatyczne, którymi dysponuje KAS. Działania te pozwalają na wytypowanie podmiotów działających niezgodnie z przepisami oraz ustalenie powiązań osobowych i kapitałowych pomiędzy poszczególnymi osobami (podmiotami). Efektem tych działań jest m.in. zdiagnozowanie karuzel VAT-owskich i ich skuteczne rozbicie, wykreślenie podmiotów z ewidencji podatników VAT, dokonywanie zabezpieczeń na majątkach, blokady rachunków bankowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Inflacja przyhamuje na jesieni

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Pomorska