Złota Setka Pomorza i Kujaw - poznaj laureatów
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy kolejnych sukcesów!
Dziękujemy za śledzenie relacji. Podsumowanie gali 28. Złotej Setki Pomorza i Kujaw wraz z galerią zdjęć będzie dostępne na pomorska.pl wkrótce po zakończeniu gali. Dziękujemy, że byliście z nami!
Dla naszych gości zaśpiewa Natalia Przybysz. Kompozytorka, autorka tekstów i aktywistka zaangażowana w działania proekologiczne. To jeden z czołowych głosów na polskiej scenie muzycznej. Na swoim koncie ma już cztery Fryderyki, w tym dwukrotnie w kategorii Płyta Roku POP za pokryte platyną albumy „Prąd” i „Światło nocne”.

Zwycięzcy w rankingu LIDERZY
Liderzy. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód powyżej 1 mld zł:
- NEUCA SA, Toruń - po raz kolejny jest numerem jeden w tej kategorii! Ten hurtowy dystrybutor farmaceutyków jest też ekspertem w segmencie badań klinicznych, realizuje projekty telemedyczne, produkuje leki i preparaty apteczne. Neuca rozwinęła też sieć przychodni. Od wielu lat prowadzi we wszystkich kategoriach w niezależnym rankingu satysfakcji klienta, opracowanym przez Monitor Apteczny.
- BUNGE POLSKA SP. Z O. O., Kruszwica - to największy w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej przetwórca nasion oleistych i producent tłuszczów roślinnych. Specjalizuje się w produkcji olejów, margaryn, tłuszczów dla branży piekarniczo-cukierniczej oraz produktów dla sektora biopaliw i przemysłu paszowego. Flagowym produktem firmy jest Olej Kujawski z pierwszego tłoczenia.
- KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA SA, Toruń - to największy, państwowy producent żywności w Polsce i jedyny podmiot o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. Wchodzące w jej skład spółki to niejednokrotnie podmioty z ponad 100-letnią tradycją, które dzisiaj z powodzeniem funkcjonują w wielu różnych segmentach i na różnych rynkach. Grupa ciągle się rozwija, pozyskując nowe podmioty oraz wkraczając w kolejne segmenty działalności.

Zwycięzcy w rankingu PRETENDENCI
Pretendenci. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód od 500 mln do 1 mld zł:
- LEWIATAN HOLDING SA, Włocławek - Sieć Handlowa Lewiatan powstała w 1994 roku z inicjatywy 10 hurtowników, którzy utworzyli konsorcjum zakupowe w obawie przed konkurencją zagranicznych sieci handlowych. Przebojem wkroczyła wówczas na polski rynek. Dziś sieć liczy 3200 placówek handlowych prowadzonych przez 2100 niezależnych przedsiębiorców.
- FROSTA SP. Z O. O., Bydgoszcz - swoją działalność na rynku polskim rozpoczęła w 1998 roku, jako dystrybutor żywności mrożonej produkowanej przez FRoSTA AG. W 1999 roku kupiła zakład w Bydgoszczy i zaczęła produkować rybne specjały pod własną marką. Obecnie bydgoska fabryka eksportuje swoje produkty do wielu krajów Europy. Spółka szczyci się, że na opakowaniach swoich produktów ujawnia każdy najdrobniejszy składnik - nawet ziarnko pieprzu!
- PGE TORUŃ SA, Toruń – spółka należąca do PGE Energia Ciepła to producent ciepła i energii elektrycznej. Jest również dystrybutorem i właścicielem sieci ciepłowniczej o długości około 265 km, którą dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając w ten sposób około 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.

Zwycięzcy w rankingu RYWALE
Rywale. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód od 200 mln do 500 mln zł:
- APATOR SA, Toruń – ten producent urządzeń i systemów pomiarowych rocznie dostarcza na rynek 1,3 mln liczników energii elektrycznej, 2,6 mln wodomierzy i 1,2 mln gazomierzy, które trafiają do 60 krajów świata. Wdraża też zaawansowane technologicznie produkty i usługi w zakresie pomiaru energii elektrycznej, wody, ciepła i gazu oraz systemy do zarządzania sieciami dystrybucji mediów energetycznych.
- COFRESCO POLAND SP. Z O. O. MANUFACTURING SP. K., Brodnica - wiodący w Europie producent markowych folii spożywczych, folii aluminiowych i produktów papierowych. Jak podkreśla firma, jej produkty trafiają do ponad 70 milionów domów! „Kupując folię spożywczą, folię aluminiową lub produkty papierowe w supermarkecie, prawdopodobnie trzymasz w ręku jeden z naszych produktów” – przekonują w spółce.
- HURTOWNIE ELEKTRYCZNE KOPEL SP. Z O. O., Toruń - istnieje na rynku już od ponad trzech dekad. Na przestrzeni lat z małego, rodzinnego interesu przekształciła się w wielooddziałowy kompleks hurtowni elektrycznych. Obecnie to 50 tys. klientów, 250 kwalifikowanych dostawców, 140 tys. dostępnych towarów, 30 tys. dostaw rocznie, 400 pracowników i współpracowników oraz 50 tys. odsłon stron internetowych miesięcznie.

Zwycięzcy w rankingu KONKURENCI
Konkurenci. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód od 50 mln do 200 mln zł:
- PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO USŁUGOWO HANDLOWE CZEJ DAG SP. Z O. O., Siniarzewo - to firma z branży rolniczej skupująca zboża (pszenicę, żyto, pszenżyto, jęczmień) rzepak, kukurydzę mokrą oraz suchą. Jest blisko rolników - zapewnia odbiór prosto z ich gospodarstw. Oferuje im też szybkie terminy płatności. Na swoim koncie ma tytuł Wielkiego Modernizatora Handlu Artykułami Rolnymi
- PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE MAT BUD SP. Z O. O. SP. K., Rozgarty - specjalizuje się w hurtowej i detalicznej sprzedaży materiałów budowlanych. Swoją ofertę dostosowuje do rosnących oczekiwań klientów. Oferuje też materiały budowlane na kieszeń każdego klienta, dbając jednocześnie o jakość polecanych produktów. Ta firma ma wpisane w swoje DNA pomaganie. To nasz ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii Lider społecznej odpowiedzialności biznesu.
- ZAKŁAD ZAOPATRZENIA TECH MAT SP. Z O.O., Bydgoszcz -od ponad 25 lat zapewnia zaopatrzenie piekarniom, cukierniom, lodziarniom i „małej gastronomi”. I to z całej północnej Polski! Z wieloma firmami współpracuje nieprzerwanie od ponad 20 lat. A to najlepsza rekomendacja dla jakości oferowanych usług. Dewizą firmy jest kompleksowa i terminowa obsługa klientów, a siłą profesjonalny zespół działu sprzedaży, wsparty technologami.

Przed nami rankingi finansowe: konkurenci, rywale, pretendenci i liderzy.
Lider społecznej odpowiedzialności biznesu
- Envio Group Poland sp. z o.o. sp.k., Bydgoszcz - W 2023 roku spółka organizowała kampanię 10 akcji społecznych na 10-lecie firmy. Wspiera sport, zarówno ten profesjonalny, jak i amatorski, w tym dla dzieci i młodzieży. Angażuje się w liczne akcje proekologiczne i pomoc dla schronisk dla zwierząt. W specjalnych akcjach zachęcała też do oddawania szpiku oraz głosowania w wyborach parlamentarnych. Nie zapomina o podopiecznych bydgoskich placówek opiekuńczo-wychowawczych czy Środowiskowego Domu Samopomocy, a także małych pacjentach w szpitalu.
- NEUCA SA, Toruń – przede wszystkim dba o nasze zdrowie we współpracy z Fundacją dla Zdrowia. Łączna darowizna dla fundacji na wszystkie działania w 2023 roku to 2 850 594 zł! Na co poszły te pieniądze? M.in. na organizację imprez promujących profilaktykę i zdrowy styl życia. W 2023 roku przebadano też w kierunku cukrzycy typu I - 1200 dzieci, cukrzycy typu II – 17 tys. dorosłych, a z edukacją o chorobie firma dotarła do 2 mln pacjentów. Fundacja kontynuowała również pomoc w obszarze zdrowia w objętej wojną Ukrainie.
- Mondi Świecie Sp. z o.o., Świecie - W 2023 r. całkowita kwota rozdysponowanych na rzecz ok. 60 organizacji to 617 000 zł. Od lat wspiera m.in. cieszące się renomą nie tylko w naszym regionie - Blues na Świecie Festival i Festiwal 9 Hills w Chełmnie. Firma uruchomiła też nowy program grantowy dla społeczności powiatów świeckiego i chełmińskiego, w ramach którego przyznano wsparcie na 36 lokalnych projektów. Realizuje lokalne działania społeczne przy współpracy z lokalnymi partnerami w obszarach: zdrowie, bezpieczeństwo, infrastruktura i środowisko
Laureatów nagradzają: prof. dr hab. Bernard Mendlik, Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Łukasz Gliński, Prezes Zarządu, "Pracodawcy Pomorza i Kujaw" Związek Pracodawców.

Odważne Kobiety
To szczególne laury, które przyznajemy podczas 28. edycji Złotej Setki Pomorza i Kujaw. Wyróżnienia te otrzymują:
- Agata Szpadzińska, dyrektor Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy
- Iwona Szczęsna-Dymel, prezes zarządu ZBYCH-POL & MOBET
- Krystyna Orłowska, współwłaścicielka UNIBIKE K.ORŁOWSKA P.DROBOTOWSKI SP. J.
- Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego

WYRÓŻNIENIA Dziennikarzy „Gazety Pomorskiej”
- Organic Center, Kołodziejewo - to firma rodzinna. Zajmuje się dostarczaniem rozwiązań dla gospodarstw ekologicznych oraz gospodarstw z integrowaną ochroną roślin. Właściciel bazuje na doświadczeniu, które zdobył przez wiele lat pracy w swoim ekologicznym gospodarstwie, współpracy z jednostkami naukowymi oraz podczas wielu wyjazdów studyjnych w kraju i zagranicą. Przekonuje innych do rolnictwa ekologicznego, produkcji żywności bio i robi to skutecznie.
- Oponeo.pl SA, Bydgoszcz - spółka przez lata przeszła znaczną transformację - z kilkuosobowej firmy przekształciła się w Grupę Kapitałową, która działa na kilkunastu rynkach w Europie. W 2018 roku po raz kolejny rozbudowała siedzibę w Bydgoszczy. Teraz zajmuje powierzchnię blisko 6 tys. m kwadratowych. Biorąc pod uwagę, że biznes rozpoczęty w 1999 roku rozkwitł w jednym pokoju, to duża zmiana. W 2023 sprzedała ponad 4,5 mln opon, generując przychód przekraczający 1,5 mld zł. Te liczby najlepiej oddają skalę, do jakiej firma urosła.
- Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM, Zielonka - firma m.in. opracowała projekt przebudowy kompleksu „Średnia krokiew” w Zakopanem. Właściciel firmy - Przemysław Gawęda zdobył w 2023 roku prestiżową nagrodą architektoniczną "Europe Under 40 Awards”. Przyznaje się je najbardziej perspektywicznym architektom w Europie, którzy nie ukończyli 40-roku życia. Został nagrodzony za koncepcję tunelu osłonowego dla skoków narciarskich. Uzyskał też tytuł „Architect of The Year Awards 2023” dla najlepszych architektów na świecie.
- Agrolmet AG sp. z o. o., Gniewkowo - Początki sięgają 1990 roku. Zaczęło się od niewielkiego sklepu z częściami do maszyn rolniczych. Z biegiem czasu firma zaczęła się rozwijać i stała się autoryzowanym dealerem maszyn i urządzeń rolniczych uznanych marek, z profesjonalną obsługą serwisu oraz sprzedażą oryginalnych części zamiennych. Dziś prężnie działa aż w 3 oddziałach!
- Cukiernia Sowa sp. z o. o., Bydgoszcz - korzenie tej firmy sięgają pierwszej połowy minionego wieku. Wtedy to Feliks Sowa, opierając się na rodzinnych, sprawdzonych przepisach rozpoczął produkcję wyrobów piekarniczych. Szybko jednak okazało się, że nie samym chlebem człowiek żyje i bydgoszczanie potrzebują też słodyczy. Dziś słodkościami od Sowy raczą się łasuchy w różnych zakątkach Polski, a nawet poza jej granicami!
Wyróżnienia wręczają Alicja Polewska, Redaktor Naczelna Gazety Pomorskiej oraz Lucyna Talaśka-Klich, zastępca Redaktor Naczelnej oraz redaktor naczelna ogólnopolskiego magazynu Strefa AGRO

Tomasz Blady,Dyrektor Cementowni Kujawy, Holcim Polska
Szacujemy, że w cementowni Kujawy zainwestujemy około 2 mld zł. Społeczne biznesy są ważne dla lokalnej społeczności. Dekarbonizacja miast i miasteczek staje się faktem. Warto wspomnieć o gospodarce obiegu zamkniętego. Wszystko wymaga innowacyjnego podejścia.
Zbigniew Ostrowski, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
W rankingu bogactwa region kujawsko-pomorski uplasował się na 5. miejscu. Lata temu okupowaliśmy miejsce 11. czy 13. To, jak jest teraz, to dzięki przedsiębiorcom. To, że bezrobocie w Bydgoszczy jest takie niskie, to dzięki wam. Wiemy, kto jest silny, kto jest wielki.
Krzysztof Gawkowski na Złotej Setce w Bydgoszczy
Wśród gości naszej uroczystości jest Krzysztof Gawkowski, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji:
Duma w moim sercu jest wielka, kiedy rozmawiam z przedsiębiorcami i przedsiębiorczyniami i tworzycie tę tkankę. Pokazujecie też, jak ważna jest rodzina. Efekt jest olbrzymi. Lokalne firmy potrafią zdobywać w Europie i na świecie laury.
Polskie państwo będzie was wspierało. Polski przedsiebiorca ma dziś ważne, określone miejsce. PKB przekłada się na zarobki. Nowe zmiany w prawie mają ulżyć przedsiębiorcom.

Gości witają w imieniu organizatorów:
- Mirosław Mazurowski – Członek Zarządu Polska Press Grupy
- Marek Ciesielski – Prezes Makroregionu Wielkopolska Kujawsko–Pomorskie, Polska Press
- Alicja Polewska – Redaktor Naczelna Gazety Pomorskiej
Mirosław Mazurowski:
Misja lokalnych mediów to przede wszystkim wspieranie lokalnej społeczności.
Alicja Polewska:
Od prawie 3 dekad piszemy o sukcesach, czasami o porażkach, chociaż tych drugich jest niezwykle mało. Tak się składa, że nasz ranking jest przeplatany nieszczęśliwymi wydarzeniami. Była pandemia, wojna w Ukrainie, teraz 2 tygodnie temu kolejne nieszczęście nas spotkało. Są z nami dziś wolontariusze PCK. Pokażmy dziś serca.

Oficjalnie rozpoczynamy galę w Operze Nova
Na podstawie zebranych przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet Poland sp. z o.o twardych danych finansowych wyłonimy dziś laureatów w następujących kategoriach finansowych:
- Liderzy. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód powyżej 1 mld zł;
- Pretendenci. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód od 500 mln do 1 mld zł;
- Rywale. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód od 200 mln do 500 mln zł;
- Konkurenci. Przedsiębiorstwa z Pomorza i Kujaw, które w 2023 roku osiągnęły przychód od 50 mln do 200 mln zł.
Będą także wyróżnienia przyznane przed dziennikarzy i laury dla odważnych kobiet, a także dla firm zaangażowanych społecznie.
Goście już niemal w komplecie, niebawem rozpocznie się gala Złotej Setki




W operze pojawiają się kolejni goście




Budynek Opery Nova, w którym odbędzie się nasza dzisiejsza gala Złotej Setki, jest w trakcie rozbudowy. To jednak nie przeszkadza, by nadal biło tu serce sztuki, muzyki, tańca, śpiewu, a dziś także biznesu.
Opera Nova czeka na gości Złotej Setki Pomorza i Kujaw

