Aluminium, w przeciwieństwie do innych surowców używanych w stolarce budowlanej, jest materiałem "martwym".
Nie boją się wilgoci
To metal, więc nie wchłania wody i nie ulega deformacji pod wpływem wilgoci. Choć w kontakcie z podwyższoną temperaturą ulega niewielkiemu rozszerzeniu, nie pociąga to za sobą skutków ubocznych dla samej konstrukcji okien i drzwi. Profile aluminiowe wyposażone w izolację termiczną umożliwiają całkowite odizolowanie pomieszczeń mieszkalnych od temperatury na zewnątrz, co oczywiście zmniejsza koszty ogrzewania. Takie okna czy drzwi są całkowicie szczelne oraz odporne na działanie deszczu i wiatru, co jest szczególnie istotne jesienią lub zimą. A kupić je można m.in. w firmie "Tom Dom" niedaleko Strzelna.
Nie dla włamywacza!
Można w nich zamontować specjalny osprzęt oraz dodatkowe listwy przyszybowe. Już sama wymiana zwykłej szyby na bezpieczną - składającą się z warstw szkła i folii z poliwinylobutyralu - albo zamiana zwykłych listew przyszybowych na wyższe lub zamknięte, może zwiększyć bezpieczeństwo obiektu. Folia chroni przed włamaniem. Dlatego stosuje ją większość producentów bezpiecznych szyb.
Jak już wspomnieliśmy, aluminium jest wytrzymałe i odporne na deformację - te cechy to również doskonałe zabezpieczenie przed włamaniem.
Dodatkowo dostępne są także okna i drzwi w wersji antywłamaniowej o zwiększonej grubości ścianek w profilach aluminiowych z zastosowaniem szyb, które odpowiadają następującym wymogom: np. w klasie P4: każda szyba musi wytrzymać uderzenie kuli stalowej o masie 4,1 kg z wysokości 9 m, a w klasie P8 - 70 uderzeń ciężką siekierą, czyli tylu, ile potrzeba do wykonania otworu o średnicy 40 cm.
Z aluminium można też wykonać sporo innych ciekawych form architektury, takich jak np: wiatrołapy, ogrody zimowe, fasady i zadaszenia.
