Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blokada drogi 25 przez pracowników Sody Mątwy. Są przeciw planowanym zwolnieniom

Dominik Fijałkowski
Protest pracowników Sody Ciech
Protest pracowników Sody Ciech Dominik Fijałkowski
"Widzicie, jak odbywa się dialog w naszej firmie. Przykładem są te barierki".

Powiedział to Jarosław Dombek, przedstawiciel  organizacji związkowej podczas akcji protestacyjnej pod zakładami chemicznymi w Inowrocławiu (17 czerwca).

Związkowcom i reprezentantom załogi nie udało się przeprowadzić pikiety pod oknami zarządu Sody Polskiej Ciech w Inowrocławiu. Biurowiec został otoczony metalowymi barierkami i biało-czerwona taśmą. Pojawiły się tam napisy "Teren prywatny. Soda Polska Ciech".

Pikietowano więc wzdłuż ulicy pomiędzy biurami a wejściem na teren zakładów chemicznych, a następnie blokowano drogę krajową nr 25, tuż za mostem na Noteci.
Załoga Sody w Inowrocławiu i Janikowie domaga się od zarządu firmy odwołania planowanego zwolnienia z pracy 29. osób, wśród których są długotrwale chorzy. Jak również zaprzestania łamania zakładowego układu zbiorowego pracy, traktowania związków zawodowych jak partnera, podniesienia funduszu płac o 15 proc. i zwrócenia załodze majątku socjalnego, który pozwalał na regenerację sił, czyli ośrodków wczasowych.

Był prezydent

Na miejscu pikiety był Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. - Jestem zaniepokojony planami zwolnień. Kilka tygodni temu, w obecności ministra zarząd spółki zapewniał, że wstrzyma się od wypowiadania pracy - przypomniał Brejza.

Prezydent przyznał też, że przybył tam z jeszcze jednego powodu. Wczoraj wpłynął do niego wniosek od prezesa Sody Polskiej Ciech o wydanie zakazu na zorganizowanie pikiety pod zakładem z uwagi na fakt, że może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu.

- Poinformowałem prezesa Sody, że byłem na miejscu i uznałem, że zgromadzenie przebiegało w sposób prawidłowy, zgodnie z porządkiem prawnym obowiązującym w Polsce. W żadnym stopniu nie tworzyło przesłanek, by doprowadzić do jego rozwiązania - podkreślił Ryszard Brejza.

Konferencja prezesa

W momencie gdy pracownicy blokowali drogę krajową, w Hotelu "Bast" odbywała się konferencja prasowa.

W jej trakcie Jarosław Czerwiński,_ prezes Sody Polskiej Ciech _informował, że zarząd firmy nie odstąpi od redukcji etatów. Jest ona efektem trwającego procesu restrukturyzacji. Czerwiński zauważył, że jednym z głównych problemów Sody jest przerost zatrudnienia, nawet dwukrotnie wyższy niż u konkurencji.
Prezes odniósł się do żądań dotyczących podwyżek. Uznał je za nieuzasadnione w trudnej sytuacji grupy Ciech. Przypomniał, że średnie wynagrodzenie w zakładach sodowych wynosi obecnie 4200 złotych. Dla porównania, średnia w województwie kujawsko-pomorskim to 2886 złotych.
Ponadto w ub. r. wypłacono w Sodzie premie - średnio 4 tys. zł na osobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska