Blue Monday 21.01.2019
Terminem Blue Monday określany jest trzeci poniedziałek stycznia. Ma to być najbardziej depresyjny, przygnębiający dzień w roku.
Wymyślony przez brytyjskiego psychologa, Cliffa Arnalla, Blue Monday przypada w 2019 roku 21 stycznia. W 2020 Blue Monday przypadnie 20.01 a w 2021 - 18.01.
To wcale nie musi być grypa! Te same objawy, różne choroby. ...
Blue Monday - co to znaczy?
Blue Monday nie ma żadnych podstaw naukowych.
Najbardziej depresyjny dzień w roku został wyznaczony za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).
Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie dziwi fakt, że w styczniu ludzie czują się zestresowani i przygnębieni.
Czy rzeczywiście Blue Monday, czyli trzeci poniedziałek stycznia, to najbardziej depresyjny dzień w roku?
Po okresie świątecznej radości, po ekscytacji i nadziei związanej z przyjściem Nowego Roku 2019, szum powoli zaczyna zanikać. Wracamy do pracy, do szarej codzienności, do nieciekawej pogody i niezrealizowanych noworocznych postanowień... Tak, bardzo możliwe, że właśnie trzeci poniedziałek roku, czyli w tym przypadku 21 stycznia 2019 to Blue Monday - najbardziej depresyjny dzień roku.
Blue Monday 21 stycznia 2019
Czy Blue Monday naprawdę istnieje? W 2005 r. brytyjski psycholog, dr Cliff Arnall, wymyślił formułę, aby obliczyć, dlaczego pewnego dnia czujemy się trochę bardziej przygnębieni niż zwykle. Obliczył, że uczucie to przypada na trzeci poniedziałek stycznia każdego roku. Swoje odkrycie określił terminem Blue Monday.
Czytaj również: Co 47 min. ktoś próbował odebrać sobie życie. Nie bądź obojętny, bo i ty możesz kogoś ocalić
Pierwszy w historii Blue Monday był 24 stycznia 2005 roku.
A formuła, którą stworzył do obliczenia Blue Monday, wygląda tak: [W+(D-d)]xTQ/MxNA
Gdzie:
- W = Pogoda
- D = zadłużenie
- d = kwota do zapłaty w najbliższym dniu wypłaty
- T = czas od Świąt Bożego Narodzenia
- Q = czas od niepowodzenia noworocznych postanowień
- M = niski poziom motywacji
- Na = poziom motywacji do podjęcia działania
Skoro już wiadomo, że zbliża się Blue Monday, może warto się do niego przygotować i zamiast najbardziej depresyjnego dnia w roku uczynić zeń pozytywny poniedziałek?
Jak pomóc osobie chorej na depresję?