Spis treści
Blue Monday 2024 - co to za dzień?
Blue Monday - kiedy przypada najbardziej depresyjny dzień w 2024 roku? Wymyślony przez brytyjskiego psychologa, Cliffa Arnalla, Blue Monday, czyli tzw. niebieski poniedziałek to zawsze trzeci poniedziałek stycznia. W 2024 roku Blue Monday przypada 15 stycznia.
To Cię teraz może zainteresować
Choć podstawą Blue Monday są ustalenia naukowca, nie wszyscy eksperci potwierdzają, że mają sens. Blue Monday nie ma bowiem żadnych podstaw naukowych, to termin pseudonaukowy, który budzi wiele kontrowersji.
Istnienie Blue Monday nie zostało naukowo udowodnione - nie ma nawet dowodu, że w styczniu obserwuje się wzrost liczby skierowań lekarskich związanych ze zdrowiem psychicznym, chociaż może się tak wydawać - powiedział dr Philip Clarke, wykładowca psychologii na Uniwersytecie w Derby w rozmowie z BBC.
Faktem jest jednak, że miesiące zimowe mogą być przyczyną spadku nastroju. Po okresie świątecznej radości, po ekscytacji i nadziei związanej z przyjściem Nowego Roku 2024, szum powoli zaczyna zanikać. Wracamy do pracy, do szarej codzienności, do nieciekawej pogody i niezrealizowanych noworocznych postanowień... Do tego dochodzą wciąż krótkie dni i mniejszy dostęp do światła słonecznego. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie dziwi fakt, że w styczniu ludzie czują się zestresowani i przygnębieni.
Blue Monday 15 stycznia 2024 - czy ten dzień naprawdę istnieje?
Blue Monday to trzeci poniedziałek stycznia - czy rzeczywiście 15.01.2024 to najbardziej depresyjny dzień w roku?
Najbardziej depresyjny dzień w roku został wyznaczony za pomocą wzoru matematycznego uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi).
W 2005 r. brytyjski psycholog, dr Cliff Arnall, wymyślił formułę, aby obliczyć, dlaczego pewnego dnia czujemy się trochę bardziej przygnębieni niż zwykle. Obliczył, że uczucie to przypada na trzeci poniedziałek stycznia każdego roku. Swoje odkrycie określił terminem Blue Monday. Pierwszy w historii Blue Monday był 24 stycznia 2005 roku.
Formuła, którą stworzył dr Cliff Arnall do obliczenia Blue Monday, wygląda tak: [W+(D-d)]xTQ/MxNA
Gdzie:
- W = Pogoda
- D = zadłużenie
- d = kwota do zapłaty w najbliższym dniu wypłaty
- T = czas od Świąt Bożego Narodzenia
- Q = czas od niepowodzenia noworocznych postanowień
- M = niski poziom motywacji
- Na = poziom motywacji do podjęcia działania
Skoro już wiadomo, że zbliża się Blue Monday, może lepiej się do niego przygotować i zamiast najbardziej depresyjnego dnia w roku uczynić zeń pozytywny poniedziałek? Nawet jeśli nie wierzymy w Blue Monday, warto tego dnia zadbać o to, aby przyjemniej nam się wstawało np. przygotowując rano ulubioną kawę lub strój.
Zobacz: Takie są objawy "cichej depresji". Oto ważne oznaki - tak rozpoznać "uśmiechniętą depresję"
Takie są objawy "cichej depresji". Oto ważne oznaki - tak ro...