Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bobrowo. Dzień ochrony zabytków - szlakiem ciekawostek

(kat)
Już po raz czwarty dzieci i młodzież ze szkół z gminy Bobrowo świętowały dzień ochrony zabytków. Z tej okazji zorganizowano rajdy piesze śladami historycznych ciekawostek jakich na tych ziemiach nie brakuje.

Teren gminy podzielono na trzy trasy. Pierwsza - z udziałem młodzieży ze Szkół Podstawowych w Kruszynach i Drużynach obejmowała miejscowości Bobrowo, Grzybno, Kruszyny Szlacheckie, Anielewo, Wichulec, druga - przygotowana z myślą o uczniach z Bobrowa (SP i Gimnazjum) skupiła się wokół miejscowości Słoszewy i Małki. Trzecia - z udziałem młodzieży ze Szkół Podstawowych w Małkach i Nieżywięciu obejmowała zabytki zlokalizowane w miejscowościach Nieżywięć, Brudzawy i Kruszyny.

Po powrocie z poszczególnych tras przedstawiciele ze szkół przygotowali prezentacje na temat zabytków znajdujących się w pobliskich miejscowościach.

Wycieczki śladem historycznych miejsc
Młodzież zwiedziła wiele interesujących miejsc, do których na co dzień nie zagląda oraz takich, z którymi ma styczność ale do tej pory nie zastanawiała się nad ich historycznym znaczeniem. Pierwsza grupa zwiedziła kościół parafialny p.w. Jakuba Apostoła Starszego w Bobrowie przyglądając się bacznie urządzeniu wnętrza.

Uczniowie byli w parku podworskim. Przyjrzeli się pomnikowi przyrody jakim jest dąb Karwat w Wichulcu. zwiedzili zespól podworski i kościół w Grzybnie.

Druga grupa uczestnicząca w rajdzie przygotowała ciekawostki o zabytkach w Małkach i Słoszewach. Uczniowie zwiedzili m.in. leśniczówkę w Małkach, zespół dworsko-parkowy Słoszewy i Małki. Byli przy pomniku ku czci pomordowanych Żydówek, na stacji kolejowej i w budynku po starej mleczarni.

Ostatnia grupa przygotowała prezentację na temat zabytków w miejscowościach, Nieżywięć, Brudzawy i Kruszyny. Celem ich wycieczki był m.in. kościół parafialny p.w. ś.w. Mikołaja w Kruszynach, kościół parafialny p.w.św. Andrzeja Apostoła w Brudzawach, zespól dworsko-parkowy w Nieżywięciu, młyn mechaniczny, tablica pamiątkowa ku czci pomordowanych nauczycieli.

Podsumowanie z upominkami
- Wszyscy spisali się znakomicie. Zaprezentowane zdjęcia przybliżyły wszystkim uczestnikom miejsca pamięci, ciekawostki i zabytki, które znajdują się na terenie gminy - mówi Anna Małkiewicz, wójt.

Na zakończenie dnia wypełnionego historią Marek Piotrowski nauczyciel j. polskiego w SP Małki wraz z Iwoną Kosobucką dyrektorem Szkoły Podstawowej w Nieżywięciu przygotowali prezentację multimedialną poświęconą jednemu z najstarszych zabytkowi gminy, którym jest kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Nieżywięciu.

Wszystkie szkoły biorące udział w gminnym świętowaniu otrzymały z rąk wójta pamiątkowe dyplomy oraz książki opisujące najpiękniejsze miejsca Polski, przewodniki "Z biegiem Drwęcy".

- Taka lekcja historii na pewno pozostanie o wiele dłużej w pamięci uczniów niż suche fakty i podręcznikowe notatki - kwituje wójt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska