
Co bocianowi zalega na żołądku?
Bociany w kwestii pożywienia mają jeden poważny problem. Bardzo często mylą gumki recepturki z dżdżownicami. W przypadku większego spożycia takich gumek mogą nawet umrzeć. Bociany należą do ptaków mięsożernych. Żywią się przede wszystkim małymi ptakami, królikami, kretami, żabami i rybami.
Źródło: Podróż Trwa

Bocianie gniazdo
Bociany nie zawsze gniazdowały w wiejskich zagrodach. Przed wiekami, dziś dobrze znane ptaki, stroniły od ludzi, gnieżdżąc się w zagłębieniach skalnych lub na drzewach rosnących z dala od naszych siedzib.
Obecnie też nie wszystkie bociany mają swoje gniazda. Osobniki, które straciły lęg lub niedojrzałe często koczują w zagajnikach otoczonych łąkami lub na samotnych drzewach.
Źródło: National Geographic

Chyba nie są czyścioszkami
Bociany mają dość szczególny sposób na termoregulację swojego organizmu. Kontrolują go poprzez wypróżnianie się na własne nogi. Wilgotne odchody przyklejają się do nóg i parują. Poprzez ten proces ochładzają swoje ciało.
Źródło: Rzuć i jedź

Nie tylko klekot
Każdy potrafi rozpoznać charakterystyczny klekot bociana, ale nie każdy wie, że te niezwykłe ptaki wydają także inne dźwięki. Pisklęta potrafią miauczeć, prawie jak kot, a dorosłe ptaki cicho posykują.
Trzeba jednak wiedzieć, że bociany nie potrafią śpiewać, pisklęta nie potrafią klekotać, bo mają za miękkie dzioby, a poza tym większość gatunków bociana nie wydaje żadnych dźwięków.
Źródło: National Geographic