Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból za mostkiem, po lewej stronie? To może być zawał serca!

Materiały publikowane przygotowane na podstawie portalu kardioserwis pl, oprac (HAS)
w klatce piersiowej pojawi się ból, który ma charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, rwący
w klatce piersiowej pojawi się ból, który ma charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, rwący sxc.hu
Gdy w klatce piersiowej pojawi się ból, który ma charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, rwący, palący to nie czekajmy, aż przejdzie. Dzwońmy po karetkę!

Zawał serca jest spowodowany długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego, w wyniku którego jego część obumiera. Chorują najczęściej osoby po 40. roku życia, zwłaszcza mężczyźni, choć zawały u kobiet, po 65. roku życia, występują coraz częściej.

Przypadłość ta w dużej mierze dotyczy osób z dławicą (dusznicą) piersiową (patrz tekst obok). Może także być jej pierwszym objawem u ludzi dotąd zdrowych. W rzadkich przypadkach zawał serca jest wywoływany przez inną przyczynę.

Pod wpływem dużego wysiłku i stresu

Zawał serca objawia się przede wszystkim bardzo silnymi, długotrwałymi (z reguły ponad 20 min.) bólami w klatce piersiowej, w spoczynku. Może być również sprowokowany dużym wysiłkiem fizycznym (podnoszenie ciężarów, szybkie chodzenie, wchodzenie po schodach, itp.) lub sytuacją stresową, które mogą powodować pęknięcie blaszki miażdżycowej.

Typowy zawał serca objawia się bólami, które z reguły nie ustępują po zaprzestaniu wysiłku lub zażyciu nitrogliceryny.

Bóle powodowane przez zawał serca mają charakter tępy, rozpierający, rozrywający, ściskający, duszący, rwący, palący. Zlokalizowane są zwykle za mostkiem lub po lewej stronie klatki piersiowej, rzadko z prawej lub w jamie brzusznej (zawał serca ściany dolnej). Bóle te mogą promieniować (rozchodzić się) do lewego barku, ramienia, łokcia czy dłoni, do szyi, gardła, szczęki lub pleców.

W niektórych przypadkach, zawał serca manifestuje się dolegliwościami o charakterze nietypowym i trudno je rozpoznać - zwłaszcza zawał dolnej ściany serca, w którym często jedynymi dolegliwościami są: ból brzucha, nudności, wymioty, złe samopoczucie.

Silny lęk, zimne poty

Chory, u którego wystąpił zawał serca, zamiast bólu może również odczuwać duszność ("skrócenie oddechu") i uczucie ciężaru na klatce piersiowej. Zawał serca często powoduje znaczne osłabienie, które może prowadzić do zasłabnięcia i utraty przytomności. Często chorzy odczuwają silny lęk i są "zlani" zimnym potem. U chorego na zawał serca ciśnienie tętnicze krwi może być normalne, niskie lub wysokie. Tętno z reguły jest przyśpieszone, może być jednak zwolnione.

Zawał serca jest odpowiedzialny za wiele przypadków tzw. nagłej śmierci sercowej.

Miałem zawał? To niemożliwe?

Jeżeli bóle dławicowe są długotrwałe, silne, pojawiają się w spoczynku (bez wysiłku) i w nocy, to jest to bardzo niepokojący sygnał i może to być zawał serca. Dolegliwości takich nie wolno lekceważyć!
Może się zdarzyć, że niespodziewanie dowiecie się Państwo, że przebyliście zawał serca! Jak to możliwe? Otóż, różni ludzie różnie reagują na ból (zwłaszcza osoby z cukrzycą mogą go odczuwać znacznie słabiej) co powoduje, że przy słabiej nasilonych dolegliwościach (często spowodowanych przez "mały" zawał serca) nie szukają pomocy lekarskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska