MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bon senioralny 2024 - zasady. Będzie "druga emerytura" co miesiąc? Oto nowy pomysł rządu

mm
Bon senioralny - takie mają być zasady. Rząd zapyta społeczeństwo o poparcie dla tego programu. Zobacz, kto będzie mógł ubiegać się o bon senioralny.Szczegóły na kolejnych stronach ---->
Bon senioralny - takie mają być zasady. Rząd zapyta społeczeństwo o poparcie dla tego programu. Zobacz, kto będzie mógł ubiegać się o bon senioralny.Szczegóły na kolejnych stronach ---->Pixabay
W lipcu rozpoczną się konsultacje międzyresortowe i publiczne dot. założeń ustawy o bonie senioralnym – poinformowała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Mają potrwać kilka miesięcy i po ich zakończeniu zostanie określony koszt wprowadzenia usługi.

Takie mają być zasady bonu senioralnego 2024 - sprawdź warunki

Założenia tzw. bonu senioralnego zostały zapisane są w projekcie ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem. Ma być on przeznaczony dla osób, które pracują i z tego powodu nie mogą zapewnić wsparcia bliskiej osobie starszej w codziennym funkcjonowaniu. Środkami w ramach bonu senioralnego ma zarządzać gmina, która zorganizuje opiekę nad osobą starszą w jej miejscu zamieszkania. Proponowana miesięczna wartość bonu senioralnego to maksymalnie 2150 zł.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Łodzi minister ds. polityki senioralnej, w lipcu rozpoczną się międzyresortowe i publiczne konsultacje dot. założeń ustawy o bonie senioralnym.

- Chciałabym, żeby te konsultacje były bardzo praktyczne i liczne. Mogę zapewnić, że razem ze swoim zespołem będę w każdym regionie Polski i będę spotykała się z samorządowcami, którzy będą realizatorami tego bonu, a także przedstawicielami rodzi i osób starszych, czyli organizacjami senioralnymi. W konsultacjach będę brała udział osobiście, żeby wyeliminować wszystkie potencjalne błędy przed etapem realizacji – zapowiedziała Okła-Drewnowicz.

Bon senioralny 2024 - takie mają być zasady. Dla kogo dodatkowe pieniądze?

Dodała, że aby usprawnić proces konsultacji w każdym województwie powstały zespoły eksperckie, w składach których jest też strona społeczna. Minister poinformowała, że konsultacje będą trwały kilka miesięcy. Dopiero po ich zakończeniu zostanie określony koszt wprowadzenia nowej usługi.

- Koszt roczny będzie uzależniony od przebiegu konsultacji. Nie chcę podawać konkretnej kwoty, ale mówimy z pewnością o kilku miliardach zł. Oczywiście projekt jest kosztowny, ale koszt to jest rzecz wtórna. Największym wyzwaniem będzie znalezienie rąk do pracy, czyli opiekunek i opiekunów. Po konsultacjach i procesie legislacyjnym w Sejmie, pierwszym etapem realizacji ustawy będą szkolenia dla opiekunów – tłumaczyła. Więcej o tym piszemy także w naszej galerii.

Okła-Drewnowicz podkreśliła, że wpisujący się w opiekę długoterminową bon senioralnego to jedna z odpowiedzi na wyzwania krajów Unii Europejskiej związanymi ze starzejącym się społeczeństwem. Zwróciła uwagę, że te zagadnienia zostały wpisane do jednego z kamieni milowych w Krajowym Planu Odbudowy.

- Zaproponowaliśmy Komisji Europejskiej, że nie tylko będziemy koordynowali, usprawniali, organizowali tak bardzo potrzebną opiekę długoterminową, ale wręcz zobowiązaliśmy się do wprowadzenia bonu senioralnego. W związku z tym zainwestujemy pieniądze podatników, żeby zapewnić opiekę tym, którzy jej potrzebują, aby ci, którzy są do niej zobowiązani mogli pozostać na rynku pracy. Z jednej strony dajemy więc pomoc tym, którzy jej potrzebują, a z drugiej – pomagamy tym, którzy pracują i płacą podatki – zaznaczyła.

"Druga emerytura' dla seniorów? Te osoby będą mogły dostać bon senioralny

Jak dodała, trzecią korzyścią jest stworzenie nowych miejsc pracy dla osób, które będą sprawowali opiekę. Według wstępnych szacunków, na początek do tej roli będzie potrzebnych około 20-25 tys. osób, a docelowo nawet 90 tys.

- Zaproponowaliśmy to rozwiązanie KE. Ono się bardzo spodobało i zostało przyjęte bez większych uwag – przekazała minister ds. polityki senioralnej.

Okła-Drewnowicz poinformowała też, że po podpisaniu we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy działowej wszystkie programy senioralne trafią pod jej nadzór. "Funkcjonujące programy będą realizowane zgodnie z przewidywanym terminem, a kolejne będą oparte na dobrych doświadczeniach obecnych projektów, ale będę w nich eliminowała błędy, które widzimy. Choćby to, że umowy nie muszą być roczne, tylko mogą być podpisywane na minimum dwa lata" – wyjaśniła.

Obecny na konferencji prasowej Dariusz Joński, który w wyborach do PE otwiera w okręgu łódzkim listę Koalicji Obywatelskiej dodał, że "europejska polityka senioralna jest w naszym interesie".

- W nowej kadencji PE będziemy negocjować nowy okres programowania i wydatkowania pieniędzy. To, czy Polska otrzyma tą największą kopertę m.in. na politykę senioralną, zależy od tego, kto się dostatnie do europarlamentu – powiedział.

Okła-Drewnowicz i Joński odwiedzili w środę dom dziennego pobytu w centrum Łodzi, w którym 70 seniorów może spędzać aktywnie czas w ciągu dnia.

mm / PAP

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska