Zobacz wideo: Trzy miesiące zwolnienia chorobowego, koniec raju dla symulantów.
Mieszkanie Plus w Toruniu. Właśnie ruszył nabór. Jak składać wnioski?
Poniedziałek, godzina 10.00, start! O tej porze w Toruniu rozpoczął się nabór na Mieszkanie Plus.
- W zaledwie godzinę chętnych było więcej niż oferowanych mieszkań. W ciągu 60 minut wpłynęły 372 zgłoszenia - przekazuje Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.
Wnioski można składać do 30 września za pośrednictwem strony internetowej www.torun.mdr.pl. Inwestycja jest realizowana w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, za którą odpowiada PFR Nieruchomości S.A. W ten sposób przy ulicy Okólnej w Toruniu powstało osiedle Mieszkanie Plus - osiem bloków z 320 mieszkaniami. Kto ma szansę w nich zamieszkać?
Polecamy
Nabór wniosków o mieszkanie plus w Toruniu
Nabór składa się z dwóch etapów. Za pierwszy odpowiada samorząd, który sprawdzi, czy złożone przez kandydatów wnioski spełniają kryteria społeczne i nada im odpowiednią punktację zgodną z zapisami uchwały Rady Miasta Torunia. Na dodatkowe punkty będą mogły liczyć m.in. osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością.
Tak od środka wyglądają "Mieszkania Plus" w Toruniu! Oto ter...
Za drugi etap odpowiada PFR Nieruchomości S.A. Spółka sprawdzi zdolność czynszową wnioskujących. Oznacza to, że najemcy zostaną zweryfikowani finansowo, czyli - czy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody, takie jak świadczenie 500+) na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG Infomonitorze i Krajowym Rejestrze Długów.
Polecamy
- Budowa domu bez pozwolenia do 70 m2 już wkrótce? Elektryzująca obietnica rządu
- W tych miastach żyje się najlepiej. Toruń w czołówce rankingu! Co o tym zdecydowało?
- Rząd dołoży do kredytów na mieszkanie. Ile można dostać? Trzeba się spieszyć!
- Polskie Domy Drewniane. Miało powstać 5000 domów, a ile powstało?
Średni czynsz w Toruniu: około 26 zł za metr kwadratowy
Dzięki temu, że nabór prowadzony jest we współpracy z toruńskim samorządem, najemcy mieszkań przy Okólnej będą mogli ubiegać się o dopłaty w ramach programu „Mieszkanie na Start”.
- Maksymalna miesięczna dopłata dla 4-osobowej rodziny może wynieść nawet 455 zł. Średni miesięczny czynsz wyniesie około 26 złotych za metr kwadratowy - wylicza Ewa Syta, dyrektor biura prasowego PFR Nieruchomości.
Przypomnijmy, że inwestycja w Toruniu to 320 mieszkań w ośmiu czterokondygnacyjnych budynkach. W każdym z nich - 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji będą przynależeć ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami.
Zgodnie z projektem, przygotowanym przez warszawską pracownię S.A.M.I. Architekci, centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw. Generalnym wykonawcą toruńskiej inwestycji jest firma Pekabex, która specjalizuje się w produkcji i montażu nowoczesnych prefabrykatów i w tej technologii powstaje osiedle.
- Prace realizacyjne przy ulicy Okólnej rozpoczęły się jesienią 2020 roku i zaledwie po 9 miesiącach zakończył się montaż konstrukcji wszystkich budynków. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz mieszkań i roboty związane z zagospodarowaniem przestrzeni wspólnych na osiedlu - mówi Ewa Syta.
Toruń. Niedługo minie 10 lat od zamknięcia Uniwersamu. Co ta...
Kto może liczyć na preferencje? Szczegóły punktacji przy naborze w Toruniu
Zgodnie z decyzją toruńskiego samorządu (Uchwała nr 148/2019 Rady Miasta Torunia z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie zasad przeprowadzenia naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokali mieszkalnych w ramach pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania, Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z 2021 r. poz. 3181), na pierwszeństwo możesz liczyć, jeżeli:
- Posiadasz wkład oszczędnościowy, gromadzony na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. – 2 pkt
- W gospodarstwie domowym są dzieci – po 2 pkt na każde dziecko;
- W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba do16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573) – 5 pkt
- W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem w zależności od stopnia niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: w stopniu znacznym – 5 pkt, umiarkowanym – 3 pkt, lekkim – 1 pkt.
- Żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Toruniu lub pobliskiej miejscowości – 3 pkt
- Jeżeli osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego jest stroną umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę – 5 pkt
- Najemca mieszka w budynku przeznaczonym do rozbiórki w związku z realizacją inwestycji gminnych – 3 pkt.
Tych miejsc w Toruniu już nie ma. Ile z nich pamiętasz? Tak ...
