Historia święta Bożego Ciała
Genezy należy szukać w widzeniach św. Julianny z Cornillon. W 1245 roku miała ona wizje, podczas których zobaczyła jasną tarczę księżyca z ciemną plamą. Uznano to za znak nienależytego uczczenia Ciała i Krwi Pańskiej. Początkowo święto było obchodzone lokalnie. Jako święto obowiązujące w całym Kościele ustanowił je papież Urban IV w 1264. Z powodu jego śmierci dokument nie został nigdy upubliczniony. Ostatecznie został on potwierdzony przez Jana XXII w 1317 roku.
Rozwój kultu eucharystycznego oraz rozpowszechnienie święta Bożego Ciała był możliwy dzięki dwóm wydarzeniom. W 1215 roku, podczas Soboru Laterańskiego IV przyjęto dogmat o transsubstancjacji (czyli faktycznej przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa). Zaś w 1263 roku podczas eucharystii odprawianej w Bolsenie miało dojść do cudu, za sprawą którego, hostia zaczęła krwawić.
Boże Ciało 2020. Kiedy wypada?
Jest to święto ruchome i obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało zawsze przypada w przedziale dat 21 maja - 24 czerwca. W tym roku święto Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wypada w czwartek 11 czerwca.
Boże Ciało 2020. Czy to dzień ustawowo wolny?
Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. Oznacza to, że tego dnia zamknięte będą również wszystkie sklepy, galerie handlowe, urzędy oraz szkoły. Zakupy będziemy mogli zrobić w takich sklepach jak Żabka czy FreshMarket pod warunkiem, że za kasą stanie właściciel sklepu lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie, lub o dzieło. Otwarte będą także stacje benzynowe, więc w razie nagłej potrzeby, uda nam się gdzieś kupić potrzebne produkty.
Boże Ciało w Gorzowie. Wierni przeszli ulicami miasta [ZDJĘCIA]
Boże Ciało 2020. Co z długim weekendem?
Jeżeli odpowiednio wcześniej zdołamy uzyskać jeden dzień urlopu w pracy i będzie nim piątek 12 czerwca, to czeka nas kolejny długi weekend. Rozpocznie się już w czwartek 11 czerwca i potrwa aż do niedzieli 14 czerwca.
Procesja Bożego Ciała w Zielonej Górze [ZDJĘCIA, WIDEO]
Boże Ciało 2020. Czy odbędą się procesje?
Wiele osób nurtuje kwestia, czy procesje z okazji Bożego Ciała się odbędą, a jeśli tak, to na jakich zasadach. Wiadomo już, że procesje nie przejdą ulicami miast. Raczej będą one prowadzone dookoła kościołów. Dodatkowo wszyscy uczestnicy będą mieli obowiązek założyć maski, a limit wiernych wynosi 150 osób.
WIDEO:„Boże Ciało” bez Oscara. Statuetkę za najlepszy film międzynarodowy otrzymał „Parasite”
Polub nas na fb
