
30 maja 2024 roku przypada Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To wyjątkowe, radosne święto w Polsce, jedno z najważniejszych w kościele katolickim.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, określane potocznie jako Boże Ciało, to dla katolików święto wyjątkowe i radosne - przypomina ostatnią wieczerzę a także przemianę chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Chleb ma być symbolem codziennego życia, a wino - radości i świętowania.

Co roku w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli w Boże Ciało w całej Polsce odbywają się procesje. W trakcie pochodu z Najświętszym Sakramentem wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są cztery fragmenty Ewangelii. Ulicami miast i wsi przechodzą procesje pełne kolorowych dekoracji, sypanych kwiatów i brzęczących dzwoneczków.

Boże Ciało - dlaczego zabiera się gałązki brzozy?
Cztery ołtarze, przy których zatrzymuje się procesja w Boże Ciało, są dekorowane brzozowymi drzewkami, z których wiele osób zabiera gałązki do domu. To długa tradycja związana z ludowymi wierzeniami. Dawniej wierzono, że zielone gałązki z ołtarzy mają niezwykłą magiczną i dobroczynną moc. Dawniej wkopywano je w zagony i narożniki pola, kładziono w oborze, przechowano w domu za świętym obrazem. Przyniesione gałęzie miały ochraniać gospodarstwo i jego domowników przed burzą, gradem, czarami, złymi urokami.