- Zbadaliśmy wykop pod wodociąg. Okazuje się, że są tam nienaruszone nawarstwienia powstałe przez używanie traktu komunikacyjnego.Znaleźliśmy też fragmenty Bramy Gdańskiej. Jeszcze nie wiadomo, w jakim jest stanie - mówi Wojciech Siwiak z PracownikArcheologiczno-Konserwatorskiej w Bydgoszczy.
Na odkrytym fragmencie drogi udało się znaleźć miedzianą rzymską monetę z II wieku. To dupondius, wprowadzony do obiegu przez cesarza Oktawiana (równowartość dwóch asów, podstawowej jednostki monetarnej w starożytnym cesarstwie rzymskim, a później moneta zdawkowa - o niskim nominale). Są też inne ciekawe eksponaty - skórzane obuwie, podkowy, skorupy naczyń i gwoździe.
Do tej pory archeolodzy odkryli m.in. fragmenty kościoła Najświętszej Marii Panny i zbudowanego na jego podstawie teatru. Najciekawsze znaleziska to szklane naczynia sakralne i monety, w tym krzyżacki szeląg. Pod murami kościoła były też ludzkie szczątki z czasów średniowiecza.
Badacze mają w tym roku sporo pracy. Niedawno odkopano pozostałości zamku bydgoskiego przy ulicy Grodzkiej, a niebawem wyburzana będzie "Kaskada". Archeolodzy spodziewają się odnaleźć tam pozostałości zabudowy z XIV wieku i późniejszej - murowanej. W 2006 roku, podczas zabudowy w pobliżu "Kaskady" odkryto fundamenty drewnianych domów z XVIII wieku.