Przejście z analogowego na radio cyfrowe
Skąd takie daty? Kanownik wyjaśnia, że "wyłączenie sygnału analogowego może nastąpić dopiero w momencie, gdy zasięg cyfrowy osiągnie minimum 90 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów radia publicznego oraz minimum 80 proc. populacji kraju dla ogólnopolskich programów nadawców niepublicznych". – Co więcej, słuchalność cyfrowa powinna wówczas wynosić co najmniej 50 proc. – dodaje.
Jednak Kanownik przyznaje, że przejście na cyfrowe standardy nadawania radia oprócz "sporego kroku naprzód w dziedzinie technologicznej", stwarza także "potencjalne problemy". Jeden z nich stanowią liczne radia samochodowe. Obecnie w starszych samochodach radia analogowe często są zintegrowane z panelem kokpitu samochodu, co oznacza, że w praktyce wymiana samego radia jest nieopłacalna i niepraktykowana.
Zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska, słuchalność cyfrowa nie równa się dostępności, bo na rynku dostępne są odbiorniki hybrydowe, pozwalające jednocześnie odbierać sygnał analogowy i cyfrowy.
– Jeśli przy wymianie odbiornika, wynikającej z zakończenia jego cyklu życia, nowym odbiornikiem będzie radio hybrydowe (jednocześnie posiadające odbiornik analogowy i cyfrowy) to słuchacz w naturalny sposób, czasami nawet nieświadomy, będzie przygotowany na ewentualne wyłączenie sygnału analogowego. Doświadczenie innych rynków pokazuje, że jest to najmniej kosztowny sposób dostosowania się do zmian technologicznych – podkreśla.
Cyfryzacja radia w Polsce
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji RRiT chce wdrożenia na pełną skalę DAB+. – Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uważa, że wyłączenie emisji analogowej FM powinno nastąpić nie wcześniej niż 31 grudnia 2026 r. i nie później niż 31 grudnia 2030 r." – czytamy w stanowisku KRRiT.
– Dla umożliwienia dalszego rozwoju rynku radiowego kluczowe znaczenie ma uznanie konieczności pełnego wdrożenia DAB+ w miejsce nadawania analogowego i określenie terminu wyłączenia emisji analogowej FM – napisano. – Jedna z podstawowych zalet radiofonii cyfrowej DAB+ w postaci znacznego obniżenia kosztów emisji może być w pełni wykorzystana dopiero po zamknięciu okresu simulcast’u i wyłączeniu emisji analogowej – wskazano.
– Nie wydaje się możliwe, by w perspektywie kilku najbliższych lat udało się w Polsce wszystkim słuchaczom, a jest ich codziennie blisko 20 milionów, wymienić wszystkie posiadane przez nich odbiorniki radiowe na takie umożliwiające odbiór sygnału DAB+ – komentuje cytowany przez wirtualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF.