https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bratian > Rycerstwo i historia

(bd)
Za kilka dni wyruszą w stronę Bratiana. W rycerskich zbrojach, z orężem, chorągwiami. To będzie dzień, w którym narodziło się Bractwo Rycerskie Zamku Bratian.

Od momentu gdy powstało Gminne Centrum Kultury w Mszanowie, a jego szefem został Andrzej Andrzejewski minęło zaledwie kilka miesięcy. Niewiele, a już dziś można z podziwem komentować dokonania i inicjatywy tej placówki.

W gminie nowomiejskiej jest wiele wsi zasługujących na większe rozpoznanie, ale Andrzej Andrzejewski postawił najpierw na Bratian, jego historię.

Wieś licząca ok. 1400 mieszkańców, położona 3 km na północ od Nowego Miasta Lubawskiego, w miejscu ujścia rzeki Wel do Drwęcy. Nazwa, jak podają przekazy ludowe, wywodzi się od imienia brata Jana z Sandomierza, który zaciągnąwszy się w szeregi zakonu krzyżackiego, wybudować miał tu w wieku XIII zamek obronny. Wieś posiada herb, który według Jana Długosza przedstawia złote rogi jelenia na srebrnym tle.

W roku 1343 Krzyżacy rozpoczęli budowę zamku. Zakończono ją w 1359. Składał się on z zamku niskiego, otoczonego murem obronnym z basztami oraz zamku wysokiego, zbudowanego w kształcie czworoboku, z dziedzińcem pośrodku i wieżami na narożnikach. Dziś pozostały po nim nieliczne ślady. Jednak historię można ożywić, co czyni Bractwo Rycerskie Zamku Bratian - najmłodsze z bractw rycerskich w kraju.

W najbliższą niedzielę o godz. 14.00, podczas "Dni Nowego Miasta Lubawskiego", bratiańskie wojska ruszą z nowomiejskiego rynku do swojego gniazda. Warto zobaczyć!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska