
Tuje są ozdobą wielu ogrodów. Gęste, soczyście zielone pięknie się prezentują. Są również odporne na zróżnicowaną pogodę oraz temperaturę.
Jednak zdarza się, że tuje brązowieją. Dlaczego tak się dzieje? Co można poradzić na brązowe i schnące tuje? Oto łatwy i tani domowy sposób!

Jeśli twoje tuje brązowieją i usychają, najpierw ustal przyczynę tego stanu. Przeanalizuj sposób, w jaki dbasz o tuje. Podajemy najczęstsze przyczyny brązowienia i usychania tui - sprawdź, która sytuacja ma miejsce u ciebie i odpowiednio zareaguj >>

Tuje brązowieją, gdyż mają zbyt sucho. Tuje w ogrodzie należy podlewać obficie, raz w tygodniu. Przed zimą też należy tuje mocno podlać, zimą również należy je nawadniać, zwłaszcza w dłuższych okresach bez opadów deszczu i śniegu. Tui nie podlewa się podczas mrozów, ale wtedy, gdy występuje ocieplenie. Ziemię wokół tui warto obłożyć korą sosnową. Dzięki temu wilgoć będzie się dłużej utrzymywać w glebie.

Tuje brązowieją również wtedy, gdy są posadzone zbyt gęsto. Najczęściej problem ten występuje w żywopłotach. Niedostateczna ilość światła powoduje gwałtowne brązowienie od środka. Nadmierna bliskość drzewek powoduje również splatanie się korzeni, co też sprzyja usychaniu roślin, które muszą rywalizować o wodę i składniki mineralne.