
Brązowienie gałązek tui w środku korony jest też zjawiskiem naturalnym. Wynika z zagęszczenia gałązek, które blokują dostęp światła do wnętrza krzewu. Jeśli proces ten nie jest bardzo nasilony, nie jest zagrożeniem dla rośliny i wymaga jedynie regularnego oczyszczania z brązowych gałązek, aby tuja wyglądała zdrowo i estetycznie.

Częstą przyczyną tego, że tuje brązowieją od środka, jest przenawożenie. Niestety, w tej sytuacji niewiele można poradzić. Jedynym ratunkiem jest obfite podlewanie roślin (nawet jedno wiadro wody na roślinę co kilka dni), tak, aby wypłukać składniki nawozu z gleby.

Usychanie tui wewnątrz korony może być spowodowane rozwojem choroby grzybowej. Może to być szara pleśń (objawy to wodniste plamy na łuskach i pędach, które z czasem brązowieją). Aby zwalczyć tę chorobę, trzeba zastosować środki grzybobójcze.
Do rozwoju chorób grzybiczych na tujach przyczyniają się:
- moczenie gałęzi tui podczas podlewania (lepiej podlewać bezpośrednio na glebę),
- nadmierne podlewanie oraz uprawa w gliniastej, nieprzepuszczalnej glebie, w której przez długi czas zalega woda (prowadzi do gnicia korzeni).
Jak poradzić sobie z chorobą tui albo szkodnikami, które niszczą rośliny? Mamy przepis na tani i skuteczny oprysk. Zastosuj go, a twoje tuje znów będą piękne i soczyście zielone >>

Domowy oprysk z czosnku na tuje - na choroby grzybowe i szkodniki:
- Główkę czosnku obierz i zgnieć, by puścił sok. Możesz też ewentualnie przepuścić czosnek przez praskę, ale lepiej po prostu zgnieść go np. nożem na desce do krojenia.
- Czosnek zalej dwoma litrami wody (najlepiej użyć do tego szklanego naczynia) i odstaw na dobę, do "przegryzienia".
- Następnie odcedź płyn i przelej do butelki ze spryskiwaczem.
Jak stosować czosnkowy oprysk na tuje?
Rośliny pryskaj preparatem dwa razy dziennie, aż zacznie się zazieleniać, a po szkodnikach i chorobach nie będzie śladu.
Po trzech dniach należy przygotować nowy, świeży oprysk.