17 września 1939 roku wojska ZSRR przekroczyły granicę z Polską wypełniając postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Walcząca z agresją niemiecką Polska została zaatakowana od wschodu. Znaczna część terytorium państwa polskiego znalazła się pod sowiecką okupacją.
W wyniku represji stosowanych na zajętym obszarze, 350 tys. osób deportowanych zostało na wschód, głównie na Syberię. Masowe wywózki objęły m.in. ziemiaństwo, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych oraz ich rodziny. Wzięci do niewoli polscy oficerowie zamordowali zostali w Lesie Katyńskim. Podobne zbrodnie na polskich jeńcach zostały popełnione w okolicach Charkowa i Tweru.
Dla upamiętnienia tych wydarzeń 17 września ustanowiono Dniem Sybiraka.
Z tej okazji w Brodnicy 18 września o godz. 11 w Zespole Szkół Rolniczych odbędzie się uroczyste spotkanie członków Związku Sybiraków koła w Brodnicy z władzami miasta i z lokalną społecznością. W programie spotkania zaplanowano między innymi: przemówienia okolicznościowe, wręczenie medali Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Honorowych Odznak Sybiraka, medali burmistrza Brodnicy, część artystyczna oraz spotkanie przy kawie.
Medalami uhonorowani zostaną:Jarosław Michałowski, Edmund Głuchowski i Stanisław Czarnecki.