Brodnica powiększy granice?

Bogumił Drogorób
Wiesława Zielińska, sekretarz gminy Brodnica: - Dziś płyną z magistratu narzekania, że to najdroższa w mieście szkoła, gdy chodzi o utrzymanie. My ją weźmiemy z chęcią. I przyjmiemy do niej dzieci z miasta. Nie ma problemu.
Wiesława Zielińska, sekretarz gminy Brodnica: - Dziś płyną z magistratu narzekania, że to najdroższa w mieście szkoła, gdy chodzi o utrzymanie. My ją weźmiemy z chęcią. I przyjmiemy do niej dzieci z miasta. Nie ma problemu. (Fot. Boumił Drogorób)
Brodnica chce powiększyć swoje granice. Bo nie ma już gdzie się budować. Miasto, otoczone gminą wiejską Brodnica, szuka tam terenów.

Gmina nie zamierza jednak rezygnować.

Pogłoski o zamiarze rozszerzenia granic krążyły po mieście już od jakiegoś czasu. Dzisiaj to już fakty.

Pierwszy krok
Rada Miejska w Brodnicy uczyniła już pierwszy krok podejmując uchwałę w sprawie wyrażenia woli przystąpienia do zmiany granic miasta Brodnica. Powiększenie granic zapisano w strategii rozwoju miasta na lata 2006-2013.

Przepisy
Zgodnie z art.4 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, rada ministrów w drodze rozporządzenia tworzy, łączy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice. Rozporządzenie o którym mowa wyżej może być wydane także na wniosek zainteresowanej rady gminy (art.4 ust.2 ustawy)

Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art.4 ust.1 wymaga wniosku rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tę radę konsultacji z mieszkańcami wraz z uzasadnieniem oraz niezbędnymi dokumentami, mapami.

Miasto jest zainteresowane 1120 hektarami z sołectw Karbowo, Kruszynki, Szabda, Wybudowanie Michałowo, Cielęta, Kominy.

Samorząd miejski uznał, iż powiększenie Brodnicy sprzyjać będzie rozwojowi gospodarki, zwiększy napływ firm, zmniejszy emigrację zarobkową, także wzmocni pozycję Brodnicy i zwiększy jej wpływ na rozwój województwa.

W szczegółach to większa szansa na rozbudowę infrastruktury, lepsze drogi, oświetlenie, kanalizację, tanią wodę, transport publiczny.

Krzyżacka decyzja
Radny Piotr Grążawski ma także uzasadnienie historyczne. Uważa, że komturowie z brodnickiego zamku już w XIV w. w sprawach lokacyjnych mieli szersze spojrzenie. Dzięki ich decyzjom miasto miało większe granice (w niektórych kierunkach) niż dziś. - Nikt granic Brodnicy nie kwestionował przez wieki, żaden z polskich królów. Tak było aż do pierwszego rozbioru Polski - uważa radny, z zamiłowania historyk i regionalista.

Nie oddamy
Uchwała samorządu miejskiego podniosła ciśnienie władzom gminy Brodnica. Nic dziwnego. - Miasto niczego z nami nie uzgadniało, a wójt został zaproszony na sesję dzień przed, gdy miał zaplanowane inne sprawy - mówi Wiesława Zielińska, sekretarz gminy. - Nikt nie jest zachwycony zmianą granic. Jeżeli miasto występuje o nasze ziemie, to my wystąpimy do miasta o zwrot szkoły... Swego czasu miasto przejęło Szkołę Podstawową przy ul. Kolejowej. Dziś płyną z magistratu narzekania, że to najdroższa w mieście szkoła, gdy chodzi o utrzymanie. My ją weźmiemy z chęcią. I przyjmiemy do niej dzieci z miasta. Nie ma problemu.

To nie żart - dziś właśnie, podczas sesji Rady Gminy na porządku stanie kwestia zmiany granic i przejęcia szkoły. Oczywiście, nie zapowiada to porozumienia. - Ludzie z miasta wyprowadzają się na wieś, tam się budują. Tak jest na całym świecie, także w naszym kraju. I co teraz? Znów mają mieszkać w mieście? - pyta sekretarz gminy.

Władze miasta uważają, że postępują racjonalnie, uwzględniając także interes mieszkańców wsi, szczególnie okalających miasto. Ciąg urbanistyczny można zobaczyć jadąc w stronę Zbiczna, przez Karbowo, w stronę Działdowa. - Postuluje się włącznie możliwie jak najmniejszego obszaru, który zapewni realizację interesów miasta, proponując tylko tereny możliwe do inwestowania lub funkcjonalnie z miastem już powiązane - uważa Małgorzata Lubaczewska, naczelnik gospodarki mieniem komunalnym w magistracie. - Mamy też prośbę grupy mieszkańców Karbowa o przyłączenie części tego obszaru do miasta.

Będziemy informować o rozwoju sprawy granic Brodnicy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie