Starostwo Powiatowe w Brodnicy - organ prowadzący m.in. I LO i CKZiU w Brodnicy, ZS w Jabłonowie Pomorskim - bierze pod uwagę różne warianty nauczania.
Nauczanie zdalne, tradycyjne i...
- Nauczanie tradycyjne, nauczanie zdalne i nauczanie hybrydowe - połączenie tych dwóch pierwszych - mówił Stanisław Kosakowski, wicestarosta brodnicki na antenie programu Nad Drwęcą (18 sierpnia). - Każdy z tych wariantów wchodzi w rachubę, bo jak będzie we wrześniu - tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale musimy być przygotowani. Decyzja zapadła. Dzieci wracają 1 września do placówek. Musimy spełnić reżim sanitarny, wymagania, by być bezpieczni w szkole.
A jak wygląda sytuacja w przedszkolach i podstawówkach - placówkach podległych miastu?
Małgorzata Świtalska, kierownik Biura Oświaty i Sportu Urzędu Miejskiego w Brodnicy poinformowała o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego za pośrednictwem oficjalnej strony miasta:
- Sytuacja w naszym kraju jest dynamiczna, różna w różnych jego regionach - i od tego zależą podejmowane decyzje. Organ prowadzący brodnickie szkoły i przedszkola z dyrektorami tych placówek przygotowuje je do tradycyjnego, stacjonarnego prowadzenia zajęć - zapewnia Małgorzata Świtalska za pośrednictwem brodnica.pl
Wszystko to dzieje się w oparciu o zmieniane na bieżąco przepisy prawa oświatowego oraz o wytyczne i zalecenia Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Brodnica. Powrót dzieci do szkół 1 września
Aktualnie dyrektorzy są na etapie przygotowywania szkół do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych:
- zaopatrują szkoły w środki stosowane w czasie pandemii
- analizują rozkład budynków, w celu ustalenia ciągów komunikacyjnych "zmniejszających" zagęszczenie uczniów np. ustalenie wejść i wyjść dla poszczególnych grup uczniów,
- dokonują przeglądu sal eliminując z nich elementy "trudne "do dezynfekcji
- przygotowują szatnie, świetlice, stołówki, pom. sanitarno- higieniczne
- miejsca do ewentualnej izolacji osób, które będą z objawami choroby
- opracowują procedury, które zafunkcjonują od nowego roku szkolnego.
Kierownik biura wskazuje, że:
- Pomimo faktu, że wytyczne są jednakowe dla wszystkich to jednak szczegółowe rozwiązania organizacyjne w szkołach mogą być zindywidualizowane.
Na czym ma to polegać?
Szkoły proponują też podobne rozwiązania np. kl. I-III - jeden n-l, jedna klasa, regulowane przerwy, a w jednej ze szkół zajęcia dla tych uczniów będą rozpoczynały się o godz. 8.10.
Dyrektorzy chcą tak zorganizować zajęcia dla uczniów kl. IV-VIII, aby także uczeń był przypisany do jednej sali, a nawet swojego stolika i krzesła (poza zaj. informatyki i wych. fiz).
Apel do rodziców, opiekunów
- Od rodziców oczekiwalibyśmy nie przysyłania do szkoły, przedszkola chorego dziecka oraz umożliwienia szkole kontaktu w razie zaistnienia takiej potrzeby ze strony szkoły (telefonicznego, mailowego) - wskazuje kierownik biura.
Higiena, maseczka, dystans
Dodaje również, że: - Duża odpowiedzialność spada na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół: bezwzględne stosowanie się do procedur, które w skrócie w zasadzie można określić 3 wyrazami: higiena, maseczki, dystans. Tego samego oczekujemy od uczniów.
Zmiany w przedszkolach
Wytyczne z 2 lipca uzależniły liczbę dzieci przebywających w jednej sali przedszkolnej od jej powierzchni.
- Spowodowało to konieczność reorganizacji pracy niektórych grup przedszkolnych - co poszczególni dyrektorzy przedszkoli uczynili w uzgodnieniu z rodzicami - informuje Małgorzata Świtalska.
Wszystkie procedury obowiązujące w danej szkole, przedszkolu będą dostępne na ich stronach internetowych.
