Brodnica. Powrót do szkół. Czy placówki są przygotowane?

(kat)
Czy brodnickie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych od 1 września?
Czy brodnickie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych od 1 września? Katarzyna Pomianowska
Czy brodnickie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych od 1 września? Jak będzie wyglądała nauka w szkołach na terenie Brodnicy i powiatu brodnickiego? Sprawdźcie.

Starostwo Powiatowe w Brodnicy - organ prowadzący m.in. I LO i CKZiU w Brodnicy, ZS w Jabłonowie Pomorskim - bierze pod uwagę różne warianty nauczania.

Nauczanie zdalne, tradycyjne i...

- Nauczanie tradycyjne, nauczanie zdalne i nauczanie hybrydowe - połączenie tych dwóch pierwszych - mówił Stanisław Kosakowski, wicestarosta brodnicki na antenie programu Nad Drwęcą (18 sierpnia). - Każdy z tych wariantów wchodzi w rachubę, bo jak będzie we wrześniu - tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale musimy być przygotowani. Decyzja zapadła. Dzieci wracają 1 września do placówek. Musimy spełnić reżim sanitarny, wymagania, by być bezpieczni w szkole.

Czytaj także

A jak wygląda sytuacja w przedszkolach i podstawówkach - placówkach podległych miastu?
Małgorzata Świtalska, kierownik Biura Oświaty i Sportu Urzędu Miejskiego w Brodnicy poinformowała o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego za pośrednictwem oficjalnej strony miasta:

- Sytuacja w naszym kraju jest dynamiczna, różna w różnych jego regionach - i od tego zależą podejmowane decyzje. Organ prowadzący brodnickie szkoły i przedszkola z dyrektorami tych placówek przygotowuje je do tradycyjnego, stacjonarnego prowadzenia zajęć - zapewnia Małgorzata Świtalska za pośrednictwem brodnica.pl

Wszystko to dzieje się w oparciu o zmieniane na bieżąco przepisy prawa oświatowego oraz o wytyczne i zalecenia Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Brodnica. Powrót dzieci do szkół 1 września

Aktualnie dyrektorzy są na etapie przygotowywania szkół do rozpoczęcia zajęć stacjonarnych:

  • zaopatrują szkoły w środki stosowane w czasie pandemii
  • analizują rozkład budynków, w celu ustalenia ciągów komunikacyjnych "zmniejszających" zagęszczenie uczniów np. ustalenie wejść i wyjść dla poszczególnych grup uczniów,
  • dokonują przeglądu sal eliminując z nich elementy "trudne "do dezynfekcji
  • przygotowują szatnie, świetlice, stołówki, pom. sanitarno- higieniczne
  • miejsca do ewentualnej izolacji osób, które będą z objawami choroby
  • opracowują procedury, które zafunkcjonują od nowego roku szkolnego.

Czytaj także

Kierownik biura wskazuje, że:
- Pomimo faktu, że wytyczne są jednakowe dla wszystkich to jednak szczegółowe rozwiązania organizacyjne w szkołach mogą być zindywidualizowane.
Na czym ma to polegać?
Szkoły proponują też podobne rozwiązania np. kl. I-III - jeden n-l, jedna klasa, regulowane przerwy, a w jednej ze szkół zajęcia dla tych uczniów będą rozpoczynały się o godz. 8.10.
Dyrektorzy chcą tak zorganizować zajęcia dla uczniów kl. IV-VIII, aby także uczeń był przypisany do jednej sali, a nawet swojego stolika i krzesła (poza zaj. informatyki i wych. fiz).

Apel do rodziców, opiekunów

- Od rodziców oczekiwalibyśmy nie przysyłania do szkoły, przedszkola chorego dziecka oraz umożliwienia szkole kontaktu w razie zaistnienia takiej potrzeby ze strony szkoły (telefonicznego, mailowego) - wskazuje kierownik biura.

Higiena, maseczka, dystans

Dodaje również, że: - Duża odpowiedzialność spada na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkół: bezwzględne stosowanie się do procedur, które w skrócie w zasadzie można określić 3 wyrazami: higiena, maseczki, dystans. Tego samego oczekujemy od uczniów.

Zmiany w przedszkolach

Wytyczne z 2 lipca uzależniły liczbę dzieci przebywających w jednej sali przedszkolnej od jej powierzchni.

- Spowodowało to konieczność reorganizacji pracy niektórych grup przedszkolnych - co poszczególni dyrektorzy przedszkoli uczynili w uzgodnieniu z rodzicami - informuje Małgorzata Świtalska.

Wszystkie procedury obowiązujące w danej szkole, przedszkolu będą dostępne na ich stronach internetowych.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

Najmłodsi po feriach wracają do stacjonarnej nauki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie