https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Puchar Tymbarku. Potrójny awans SP 60 z Bydgoszczy. To zdarzyło się pierwszy raz

Dariusz Knopik
Skład U-12: Kai Michalski, Michał Maciejewski, Mikołaj Lipiński, Igor Lewandowski, Dawid Białkowski, Adam Kachel, Marcel Lewandowski, Michał Kwiatkowski, Franciszek Maciejewski, Mikołaj Marut i pokonani w finale koledzy z zespołu B
Skład U-12: Kai Michalski, Michał Maciejewski, Mikołaj Lipiński, Igor Lewandowski, Dawid Białkowski, Adam Kachel, Marcel Lewandowski, Michał Kwiatkowski, Franciszek Maciejewski, Mikołaj Marut i pokonani w finale koledzy z zespołu B Nadesłane
Za nami eliminacje powiatowe XXV Pucharu Tymbarku w regionie kujawsko-pomorskim. Znamy wszystkie zespoły, które wystąpią w finale wojewódzkim w Świeciu. Nie lada wyczynem popisał się Szkoła Podstawowa nr 60 z Bydgoszczy.

Puchar Tymbarku to największy turniej piłkarski w Europie dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Zespoły dziewcząt i chłopców rywalizują w trzech kategoriach wiekowych U-8, U-10 i U-12. Drużyny mogą liczyć maksymalnie do 10 młodych adeptów futbolu. Ekipy są zgłaszane do turnieju przez szkoły. Najpierw przeprowadzane są eliminacje powiatowe, potem jest finał wojewódzki. Zwycięzcy z kategorii U-10 i U-12 jadą na finał ogólnopolski, który w tym roku rozgrywany będzie na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jedną z nagród dla drużyn jest udział w meczu reprezentacji Polski. Z kolei kategoria U-8 kończy rywalizację na poziomie wojewódzkim.

- W regionie kujawsko-pomorskim mamy za sobą eliminacje powiatowe - mówi Michał Żurowski, koordynator turnieju w regionie kujawsko-pomorskim. - W eliminacjach wzięło udział blisko tysiąc drużyn. Mecze były bardzo emocjonujące i stały na wysokim poziomie. Wielkim wyczynem popisały się zespoły z SP 60 Bydgoszcz, które w kategorii chłopców wprowadziły do finału wojewódzkiego trzy zespoły. Taka historia zdarzyła się po raz pierwszy - podkreśla.

SP 60 z Bydgoszczy słynie z dobrego szkolenia siatkarzy. Absolwentami jej są mistrzowie świata Michał Winiarski i Dawid Konarski, wychowankowie Chemika, który mieści się niedaleko szkoły. Silną pozycję w klubie ma piłka nożna. Od kilku lat klub ściśle współpracuje ze szkołą. Są sportowe klasy siatkarskie i piłkarskie. Drużyny piłkarskie SP 60 Bydgoszcz już nie raz występowały w finałach wojewódzkich Pucharu Tymbarku, ale nigdy nie było ich aż trzech w jednej edycji.

- Bardzo cieszymy się, że udało się nam awansować do finału wszystkimi trzema zespołami - mówi Łukasz Wojciechowski, prowadzący zespoły U-10 i U-12, jednocześnie koordynujący całą akcję Pucharu Tymbarku w SP 60. - Zespoły U-10 i U-12 oparte są na klasach sportowych o profilu piłkarskim. Prócz lekcji wychowania fizycznego mają jeszcze treningi w klubie. W szkole już nie zanudzamy ich zajęciami piłkarskimi, tylko skupiamy się na zajęciach ogólnorozwojowych i uczeniu ich innych gier zespołowych. Mają już za sobą zajęcia z siatkówki, a teraz zapoznajemy ich z piłką ręczną. Mają też lekcje pływania, bo przy szkole mamy basen. Dzieci z drużyny U-8 mają zajęcia fizyczne ze swoją panią nauczania podstawowego. One też uczestniczą w treningach na Chemiku - przybliża schemat działania w zespołach.

Dodajmy, że w kategorii U-12 SP 60 wystawiła trzy zespoły, które zagrały w półfinałach, a finał był wewnętrzną sprawą drużyn A i B z tej szkoły, zakończony zwycięstwem 2:0 tej pierwszej drużyny.

- Chłopcy już nie mogą się doczekać finałów w Świeciu - mówi Wojciechowski. - Marzą, żeby tam wygrać i pojechać na finały ogólnopolskiego. Dla nich Puchar Tymbarku to są bardzo ważne rozgrywki. Traktują je bardzo poważne i czekają na nie praktycznie cały rok. Na zajęciach też nie ma z nimi żadnego problemu. Są w pełni zaangażowani i podchodzą do nich bardzo poważnie. Wiem, że jeszcze prócz zajęć w szkole i w klubie, chodzą jeszcze na inne dodatkowe zajęcia, a często jeszcze grają na okolicznych orlikach. Nie ma z nimi żadnego problemu, nie trzeba ich w ogóle zachęcać, by uprawiali sport. Udział w Pucharze Tymbarku to jest efekt naszej wspólnej pracy, a nie cel sam w sobie - podkreśla.

Dodajmy, że przygodę z piłką nożna od Pucharu Tymbarku zaczynało wiele reprezentantek i wielu reprezentantów Polski. Do tych najważniejszych zaliczają się Ewa Pajor czy Paulina Dudek oraz Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek i Sebastian Szymański.

XXV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a w Komitecie Honorowym zasiadają Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras oraz Ministra Edukacji Barbara Nowacka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gol24: Gorący tydzień w Ekstraklasie. Legia i Pogoń przed finałem PP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska