Kierownictwo Banku Spółdzielczego w Brodnicy podjęło inicjatywę ufundowania tablicy pamiątkowej na grobie Franciszka Stefczyka, twórcy kas pożyczkowych, w ślad za którymi zaczęły powstawać w XIX w. banki ludowe nie tylko jako instytucje finansowe, sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości pod zaborami, ale też były one ostoją polskości. Tacy ludzie jak ks. Piotr Wawrzyniak, działający w Wielkopolsce, Ignacy Łyskowski - na Pomorzu, czy ich poprzednik - Franciszek Stefczyk - zapisali się dobrze w naszej historii. Stworzyli podstawy walki o polskość innym orężem.
- Od Stefczyka nasz rodowód - mówi Józef Mitura, prezes zarządu BS w Brodnicy. - Chcemy oddać hołd i pochylić głowy przed grobem naszego wielkiego poprzednika. Pobyt we Lwowie przeznaczyliśmy na uzgodnienie wszelkich spraw związanych z uroczystością, która odbędzie się 26 czerwca, z udziałem licznej delegacji przedstawicieli naszego banku, naszych placówek terenowych, oddziałów.Po mszy świętej w katedrze lwowskiej udamy się na Cmentarz Łyczakowski złożyć wieńce i kwiaty, zapalić znicze, pomodlić się i odsłonić pamiątkową tablicę. Dla nas to ważne wydarzenia, za rok będziemy obchodzili 150-lecie powstania Banku Spółdzielczego w Brodnicy, najstarszego banku spółdzielczego w kraju.
Wieczorem tego dnia przewidziano spotkanie w gronie przedstawicieli władz, konsulatu polskiego we Lwowie, lokalnych przedsiębiorców i bankowców. W Programie wyjazdu również zwiedzanie Kolegiaty Żółkiewskich w Żółkwi, zwiedzanie Poczajowa o Ławry Poczajowskiej, największego Sanktuarium Maryjnego na Kresach, zwiedzanie Cmentarza Orląt Lwowskich.
Czytaj e-wydanie »