Dzień Strażaka na brodnickim rynku
Jak to dawniej w straży bywało
Ochotnicza straż pożarna powstała w Brodnicy w 1862 roku. Liczyła ona 59 członków i była wyposażona w dwie sikawki, cztery drabiny jednoprzęsłowe, kilka beczek do wody i większą ilość wiaderek skórzanych. Strażaków do pożaru wzywał początkowo dzwonek z naszej wieży ratuszowej, a potem trąbka alarmowa.
Z biegiem lat straż wzbogacała się o nowy sprzęt. W roku 1864 otrzymała trzecią sikawkę, a w roku 1885 - czwartą., Jedenaście lat później strażacy zakupili 12-metrową wysuwaną drabinę i konny wóz strażacki. Wybudowano też przy murach miejskich na Starym Placu Szkolnym nową remizę.
Przez lata strażacy ratowali dobytek i życie obywateli miasta przed żywiołem. Zmieniały się struktury, nazwy, ale dzielność i odwaga zawsze były w cenie. Jest jedną z najstarszych straży w województwie kujawsko-pomorskim i w Polsce.
Uroczystości 150 - lecia brodnickiej straży pożarnej zbiegły się obchodami Powiatowego i Miejsko-Gminnego Dnia Strażaka oraz 20-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej brodnickim strażakom. Później pododdziały strażaków, przemaszerowali w uroczystym szyku ulicami miasta do kościoła farnego.
Kolumnę strażaków prowadziła odrestaurowana przez brodnickich strażaków, sikawka konna z lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Strażacy maszerowali w takt melodii granych przez orkiestrę reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza.
Zawodowi strażacy świętowali 20-lecie istnienia
Po mszy na brodnickim Rynku odbył się uroczysty apel, w czasie którego gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz - Komendant Główny PSP wręczył zawodowym ratownikom akty mianowania na wyższy stopień służbowy, medale i odznaczenia.
- 1 lipca 1992 r. powstała Państwowa Straż Pożarna jako zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami - mówi mł. bryg. Piotr Rutkowski, zastępca szefa brodnickich strażaków. - Dziś strażacy to świetnie wyszkolone i wyposażone jednostki ratowniczo - gaśnicze, gotowe nieść pomoc potrzebującym w dzień i w nocy. Zawodowych strażaków w działaniach wspomagają jednostki ratowników ochotników.
Mieszkańcy miasta, licznie zgromadzeni, mogli także podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej. Muzycy w góralskich mundurach i strojach, zaprezentowali wysoki kunszt muzyczny i świetne zgranie w wykonywaniu wielu układów choreograficznych.
Za swoje umiejętności, muzycy otrzymali wielkie brawa od zgromadzonych strażaków i mieszkańców miasta.
Czytaj e-wydanie »