W naszym mieście odbędą się także centralne obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczego.
Międzynarodowy Rok Spółdzielczości oraz 150-lecie spółdzielczości i ruchu spółdzielczego w naszym kraju są znakomitą okazją uczczenia tych wydarzeń. Dzięki inicjatywie NBP wśród wielu monet emitowana będzie moneta o nominale 2 złotych poświęcona tradycji ruchu spółdzielczego w Polsce. Dla nas specjalną wartość będzie miała moneta o nominale 10 złotych, na rewersie której widnieje budynek Banku Spółdzielczego w Brodnicy mieszczącego się od 150 lat przy Dużym Rynku. W ten sposób uhonorowana zostanie najstarszy bank spółdzielczy w Polsce. Oprócz architektury budynku znajdziemy tam nazwę miasta, ponad 700-letniej Brodnicy.
Przeczytaj także:Wybory Miss Ziemi Michałowskiej
23 lutego NBP wyemituje monetę srebrną, bitą stemplem lustrzanym, w ilości 40 tysięcy sztuk, o nominale 10 złotych. Prócz monet srebrnych z okazji150-lecia bankowości spółdzielczej w Polsce wyemitowana zostanie moneta o nominale 2 złotych w ilości 700 tysięcy z materiału o nazwie Golden Nordic. Monety zostały wybita z okazji uznania 2012 roku za Międzynarodowy Rok Spółdzielczości przez Organizację Narodów Zjednoczonych. To wielka gratka dla kolekcjonerów i numizmatyków.
- Moneta z wizerunkiem naszej siedziby to uznanie 150 lat historii naszego banku - mówi Józef Mitura, prezes Banku Spółdzielczego w Brodnicy. - To także wielka promocja miasta i osiągnięć jego mieszkańców. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2012 Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Polscy spółdzielczy pragną w jak najszerszym stopniu włączyć się do tej inicjatywy.
Zgodnie z zaleceniami Sekretariatu ONZ, powołano w kraju komitet obchodów Międzynarodowego Roku Spółdzielczości 2012, nad którym patronat objął Bronisław Komorowski, prezydent RP. W skład komitetu wszedł m.in. Józef Mitura, prezes BS w Brodnicy.
- Myślę, że aktywne wsparcie środowiska spółdzielczego przez liczących się polityków i liderów opinii, może przyczynić się do poprawy sytuacji w ruchu spółdzielczym w naszym państwie - mówi prezes BS w Brodnicy. - Nadto, uważam, że mój udział w pracach komitetu, w roku jubileuszu 150-lecia Banku Spółdzielczego w Brodnicy, jest tu dodatkowym atutem i wyróżnieniem.
Centralne obchody rocznicy powstania banku będą miały miejsce pod koniec maja. Dla mieszkańców zorganizowany zostanie festyn, w czasie którego wystąpią gwiazdy polskiej piosenki.
W Brodnicy będą także centralne obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczego w Polsce. Szesnaście branż spółdzielczych przetrwało zabory i dwie wojny światowe. Okazuje się, że idea spółdzielczości się nie zestarzała.
Czytaj e-wydanie »