Od początku roku, na terenie powiatu brodnickiego doszło do 18 wypadków, w których zginęły cztery osoby, a osiemnaście zostało rannych. Doszło również do 303 kolizji.
Przyczyny? - Przede wszystkim wymuszenia, nadmierna prędkość - mówi Mirosław Dąbrowski, naczelnik wydziału ruchu drogowego. Kolejna to alkohol. W ciągu pięciu miesięcy zatrzymano 147 nietrzeźwych kierowców i 29 po spożyciu (mających od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie).
- Prosimy o więcej patroli - mówi mieszkanka os. Chrobrego. - Dzwoniąc do dyżurnego, okazuje się, że w mieście jest impreza, na którą kierowane są patrole i nie ma komu przyjechać. Co mamy zrobić z młodzieżą, która nas terroryzuje, zakłóca ciszę nocną?
- To nie jest tak, że gdy jest impreza nie ma patroli, które przyjadą na interwencję - mówi Dąbrowski. - Po prostu czasem są one kierowane do innej interwencji i czas ich dojazdu z jednego końca miasta na drugi może się wydłużyć. Zapewniam jednak, że na każde wezwanie patrol przyjedzie.
W prewencji pracuje 95 policjantów. Każdego dnia w teren wyrusza 30. Jak zapewniają policjanci, reakcja na zgłoszenie w mieście wynosi niespełna 5 minut, na terenie powiatu - ok. 11 minut. Efekty? Od początku roku stróże prawa wylegitymowali 4571 osób, wzięli udział w blisko 300 interwencjach i pouczyli 6 tys. osób.
Zmorą na osiedlach są nieletni pijący piwo - mówili brodniczanie. Tylko od początku roku policjanci zatrzymali 16 nieletnich pod wpływem alkoholu. Odnotowano 59 czynów karalnych (to zdarzenia dotyczące narkotyków, kradzieży, wandalizmu, zdarzeń drogowych).
A co z cięższymi przestępstwami na terenie miasta i powiatu? - W tym roku zdarzyły się trzy rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi - mówi Tomasz Krajewski, naczelnik wydziału kryminalnego. - Doszło do dwóch zabójstw, których sprawcy zostali zatrzymani - dodaje funkcjonariusz.
Policjanci zostali wezwani do sześciu bójek, 29 kradzieży z włamaniem, 73 przypadków kradzieży mienia i sześciu kradzieży samochodów. - Pięciu sprawców kradzieży aut zostało zatrzymanych - mówi szef kryminalnych.
Jakie uwagi mieli do policji mieszkańcy? - Zdarza się, że zgłaszana jest interwencja, ale gdy policja przyjeżdża, młodzi uciekają. Jest drugie zgłoszenie i patrol znów, gdy nikogo nie widzi, odjeżdża. Może warto - zamiast podjeżdżać autem na sygnale, przejść się, obejść jakoś, zajść ich dookoła? - sugerowali brodniczanie. Zwrócili również uwagę na zwiększenie liczby patroli w okolicy klubu Stajnia, gdy kończą się imprezy, a nie tylko w ich trakcie i przed rozpoczęciem. Mieszkańcy prosili policję, żeby zwróciła uwagę na osoby organizujące uliczne zbiórki pieniędzy w okolicach centrum oraz na parkowanie na osiedlach. Wielu kierowców pozostawia auta na zakazie, wzdłuż chodników, na pasie jezdni uniemożliwiając płynny ruch.
Na zakończenie spotkania policjanci poprosili mieszkańców o wypełnienie ankiety dotyczącej bezpieczeństwa w mieście. Jakie będą wnioski? Dowiemy się już niebawem. A jak Państwo oceniacie poziom bezpieczeństwa w mieście i regionie? Czekamy na opinie.
Czytaj e-wydanie »