Spis treści
Firma Budimex jako jedyna złożyła swoją ofertę spółce PKP i wygrała przetarg na modernizację budynku dworca kolejowego w Grudziądzu. To roboty o łącznej wartości około 60 mln zł.
Kiedy rozpocznie się modernizacja dworca PKP w Grudziądzu?
Umowę firma Budimex ze spółką PKP podpisały na początku sierpnia. Co wydarzyło się od tego czasu? Bo na grudziądzkim dworcu kolejowym przygotowań jeszcze nie widać.
Jak informuje „Pomorską” Michał Wrzosek, rzecznik prasowy firmy Budimex w tej chwili trwa etap projektowy inwestycji. Bo - przypomnieć należy - że przetarg na wykonanie modernizacji dworca PKP w Grudziądzu został przeprowadzony w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
Etap projektowy ma trwać do końca kwietnia 2024 roku i wtedy rozpoczną się roboty budowlane.
- W okolicach tego terminu nastąpi zmiana organizacji ruchu związana z uruchomieniem dworca tymczasowego - zapowiada Michał Wrzosek. - Tunel dworca zostanie zamknięty w obrysie budynku, a wejście na perony będzie możliwe przez tymczasowe przejście przez tory.
Rzecznik Budimexu podkreśla, że budynek grudziądzkiego dworca kolejowego jest wpisany do rejestru zabytków, więc prace będą prowadzone w ciągłej współpracy i bieżącym uzgadnianiu prac z konserwatorem zabytków.
Zgodnie z umową, cała inwestycja ma zostać ukończona w 87 tygodni od momentu zawarcia umowy.
Jak wygląda teraz, a jak ma wyglądać po modernizacji dworzec PKP w Grudziądzu zobacz w naszej galerii zdjęć:
Budimex przygotowuje się do remontu dworca PKP w Grudziądzu....
Dworzec PKP w Grudziądzu od dawna wymaga modernizacji. Teraz to obraz nędzy i rozpaczy
O tym, że stan dworca kolejowego w Grudziądzu jest fatalny, w mieście mówi się od lat. Kiedyś obiekt ten tętnił życiem, ale po tym, jak zniknęła większość połączeń kolejowych, głównym przejawem życia w tym obiekcie jest sklep „Biedronka”, chętnie odwiedzany przez klientów w niedziele, bo z racji funkcjonowania na dworcu nie obejmuje go zakaz handlu w dni świąteczne.
W hali głównej dworca PKP w Grudziądzu panuje wszechobecna szarzyzna. Z większości pomieszczeń wieje pustką.
Jedyna publiczna toaleta znajduje się w przejściu podziemnym. Ale... nie działa. Za potrzebą trzeba wyjść do toi-toia stojącego na zewnątrz budynku. Przyjezdni i czekający na pociąg biegają więc na dwór. Trudno o większy wstyd dla dużego miasta z aspiracjami jakim jest Grudziądz.
W ostatnich latach administracja dworca próbowała ratować sytuację: toaleta była uruchamiana, ale znowu przestawała działać. Kilka miesięcy temu w pomieszczeniach przy hali głównej utworzono też przyjazną małą poczekalnię. To wszystko za mało.
Planów i obietnic dotyczących dworca PKP w Grudziądzu było wiele
Przez lata planów i obietnic dotyczących remontu dworca PKP w Grudziądzu było wiele. O modernizację apelowali mieszkańcy, a ich śladem także politycy różnych opcji. Pisaliśmy: 600 osób podpisało petycję w sprawie remontu dworca PKP w Grudziądzu
I różne były też pomysły na to, co z dworcem PKP w Grudziądzu zrobić. Do zburzenia włącznie. Ale takim zapędom opór stawił konserwator zabytków, który uznał, że dworzec PKP w Grudziądzu jest cennym przykładem powojennego modernizmu i został wpisany do rejestru zabytków.
Dworzec PKP Grudziądz został wybudowany w latach 1963-1965 wg projektu Zbigniewa Czekanowskiego i jest cennym przykładem powojennego modernizmu. Oddany do użytku z okazji 900-lecia Grudziądza, w roku 2021 został wpisany do rejestru zabytków.
PKP nie potrzebuje tak dużego obiektu, ale miasto Grudziądz zadeklarowało, że zagospodaruje część pomieszczeń dworca kolejowego w Grudziądzu. W planach jest urządzenie w budynku wystawy nawiązującej do grudziądzkich tradycji lotniczych. Pod sufitem mają zostać zawieszone szybowce.
Jakie prace zaplanowano w ramach modernizacji dworca PKP w Grudziądzu?
Zakres robót, które ma wykonać firma Budimex na zewnątrz budynku obejmuje m.in.:
- wymianę fasady zewnętrznej z konstrukcją oraz stolarką,
- docieplenie budynku od zewnątrz
- naprawę dachu i zamontowanie na nim paneli fotowoltaicznych.
Przebudowane, ale z zachowaniem, a jeśli trzeba także odtworzeniem elementów historycznych, zostaną także wnętrza dworca m.in.:
płyty pilśniowe, z których wykonany został sufit podwieszany, zastąpione zostaną płytami laminowanymi HPL.
renowację przejdą elementy metaloplastyki i kamienne okładziny.
Odnowiony dworzec ma mieć windę i pochylnie, co ma rozwiązać problem z dostępnością obiektu dla osób niepełnosprawnych
Na poziomie podziemnym mają powstać garaże dla pasażerów i lokale handlowe.
Na parterze, oprócz poczekalni, kas, lokali handlowych, mają być m.in. ogólnodostępne toalety.
Zniknąć ma natomiast market „Biedronka”.
Jak wygląda teraz, a jak ma wyglądać po modernizacji dworzec PKP w Grudziądzu zobacz w galerii zdjęć
Budimex przygotowuje się do remontu dworca PKP w Grudziądzu....
