https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa autostrady A1 zniszczyła wiele drzew, ale gminy dostały finansowe rekompensaty. Co budują za to samorządowcy?

(iga)
W powiecie aleksandrowskim autostrada A1 biegnie przez tereny gmin: Aleksandrów Kujawski, Raciążek i Waganiec.
W powiecie aleksandrowskim autostrada A1 biegnie przez tereny gmin: Aleksandrów Kujawski, Raciążek i Waganiec. archiwum regiomoto.pl
W powiecie aleksandrowskim autostrada A1 biegnie przez tereny gmin: Aleksandrów Kujawski, Raciążek i Waganiec. Budowa nowoczesnej drogi siłą rzeczy wiązała się z wycinką wielu drzew. Stworzono jednak system rekompensujący te straty.

- Stworzony przez nas mechanizm służy kompensacji strat w środowisku naturalnym, związanych z budową autostrady. To dla naszego regionu inwestycja bardzo ważna, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że oznacza także określone koszty i uciążliwości dla lokalnych społeczności - nie ukrywa marszałek Piotr Całbecki. Stąd specjalny mechanizm wsparcia, na który składają się pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska iGospodarki Wodnej i od marszałka.

Na jaką pomoc mogą liczyć gminy "autostradowe" w realizacji własnych zadań proekologicznych? WFOŚiGW refunduje 70 procent kosztów kwalifikowanych, a dodatkowo marszałek dodaje jeszcze 5 procent. Wdrożono ten mechanizm w 2011 roku i będzie kontynuowany do roku 2015. W ramach tak wspieranych inwestycji zaplanowanych zostało wiele zadań takich, jak: budowy, rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody; termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej; demontaż wyrobów zawierających azbest oraz zakupu sprzętu, w tym samochodów ratowniczo-gaśniczych z funkcją chemiczno-ekologiczną.

Przeczytaj także: Otworzą węzeł Turzno na autostradzie A1. Łatwiejszy dojazd do Torunia
- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy,, a w tym kontynuujemy rozbudowę i modernizację ujęcia wody w Starym Zbrachlinie za pieniądze uzyskane z WojewódzkiegoFunduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej i od marszałka - mówi Piotr Marciniak, wójt gm. Waganiec. Odszkodowanie za zniszczone drzewa wykorzystano też na budowę części kanalizacji, m.in. w Arianach, oraz modernizację sieci wodociągowej w Arianach i Sierzchowie. W tym roku - prócz dalszych prac przy ujęciu wody, zostaną poddane termo-modernizacji budynki Urzędu Gminy i ZespołuSzkół w Zbrachlinie. Zostanie też dokończona kanalizacja w NowymZbrachlinie, a ponadto gmina zamierza dokupić trochę potrzebnego sprzętu.

- Dla naszej małej gminy ten rekompensacyjny mechanizm to wielka pomoc. Zwłaszcza, że skończyły się już możliwości pozyskiwania wsparcia na proekologiczne zadania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - podkreśla Wiesława Słowińska, wójt gm. Raciążek. - W ubiegłym roku wybudowaliśmy przy pomocy mechanizmu rekompensacyjnego trzydzieści pięć przydomowych oczyszczalni ścieków i realizowaliśmy kolejny etap kanalizacji w ulicyWiatracznej. W tym roku będziemy budować kanalizację w ulicy Szkolnej i w miarę możliwości finansowych w ulicy Zamkowej.

Korzysta z takiego wsparcia także gmina

Aleksandrów Kujawski

, która prowadzi duże inwestycje kanalizacyjne na swoim terenie.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
kill bill to słabo kombinował. ja mialem na lewo 10 - 12 tys. Twój znajomy to leszcz
k
kill bill
Na tej autostradzie mój znajomy miał z lewizny drugą pensję ok 5-6 tys miesięcznie .
z
zbyniu
no niestety, gdyby pierwsze 50% nie kradło, drugie nie kablowałoby...
g
george
heniek trzeba było przyść i kraść razem z nami a nie! żal dupę ściska? To jest Polska właśnie. 50 % kradnie. drugie 50 % pod.pierd.ala
h
heniek
Mój znajomy jeździł na autostradzie ciężarówką ,i chwalił się ile na lewo zarabiał miesięcznie nawet 5000 tysi ,tam wszyscy kradną na potęgę ,jak zwykłego robola można stać na BMW za 70 tyś.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska