- Stworzony przez nas mechanizm służy kompensacji strat w środowisku naturalnym, związanych z budową autostrady. To dla naszego regionu inwestycja bardzo ważna, ale trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że oznacza także określone koszty i uciążliwości dla lokalnych społeczności - nie ukrywa marszałek Piotr Całbecki. Stąd specjalny mechanizm wsparcia, na który składają się pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska iGospodarki Wodnej i od marszałka.
Na jaką pomoc mogą liczyć gminy "autostradowe" w realizacji własnych zadań proekologicznych? WFOŚiGW refunduje 70 procent kosztów kwalifikowanych, a dodatkowo marszałek dodaje jeszcze 5 procent. Wdrożono ten mechanizm w 2011 roku i będzie kontynuowany do roku 2015. W ramach tak wspieranych inwestycji zaplanowanych zostało wiele zadań takich, jak: budowy, rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody; termomodernizacje obiektów użyteczności publicznej; demontaż wyrobów zawierających azbest oraz zakupu sprzętu, w tym samochodów ratowniczo-gaśniczych z funkcją chemiczno-ekologiczną.
Przeczytaj także: Otworzą węzeł Turzno na autostradzie A1. Łatwiejszy dojazd do Torunia
- W ubiegłym roku rozpoczęliśmy,, a w tym kontynuujemy rozbudowę i modernizację ujęcia wody w Starym Zbrachlinie za pieniądze uzyskane z WojewódzkiegoFunduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej i od marszałka - mówi Piotr Marciniak, wójt gm. Waganiec. Odszkodowanie za zniszczone drzewa wykorzystano też na budowę części kanalizacji, m.in. w Arianach, oraz modernizację sieci wodociągowej w Arianach i Sierzchowie. W tym roku - prócz dalszych prac przy ujęciu wody, zostaną poddane termo-modernizacji budynki Urzędu Gminy i ZespołuSzkół w Zbrachlinie. Zostanie też dokończona kanalizacja w NowymZbrachlinie, a ponadto gmina zamierza dokupić trochę potrzebnego sprzętu.
- Dla naszej małej gminy ten rekompensacyjny mechanizm to wielka pomoc. Zwłaszcza, że skończyły się już możliwości pozyskiwania wsparcia na proekologiczne zadania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - podkreśla Wiesława Słowińska, wójt gm. Raciążek. - W ubiegłym roku wybudowaliśmy przy pomocy mechanizmu rekompensacyjnego trzydzieści pięć przydomowych oczyszczalni ścieków i realizowaliśmy kolejny etap kanalizacji w ulicyWiatracznej. W tym roku będziemy budować kanalizację w ulicy Szkolnej i w miarę możliwości finansowych w ulicy Zamkowej.
Korzysta z takiego wsparcia także gmina
Aleksandrów Kujawski, która prowadzi duże inwestycje kanalizacyjne na swoim terenie.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje