MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnic Sępólna i Kamienia Krajeńskiego. Mamy nowe informacje o przetargu

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
GDDKiA w Bydgoszczy wyłoniła wykonawców budowy obwodnic Sępólna i Kamienia Krajeńskiego.
GDDKiA w Bydgoszczy wyłoniła wykonawców budowy obwodnic Sępólna i Kamienia Krajeńskiego. GDDKiA w Bydgoszczy
Bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnął przetarg na projekt i budowę obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego. Wyprowadzą one ruch ze ścisłego centrum obu miejscowości, a zarazem poprawią płynność ruchu na trasie Bydgoszcz – Koszalin. Pierwsze samochody mają nimi pojechać w 2028 roku.

Trzy miesiące trwała procedura wyłaniania wykonawców, którzy zaprojektują i wybudują obwodnice Sępólna i Kamienia. 26 kwietnia inwestor poinformował o rozstrzygnięciu przetargu. Obie obwodnice to jedno zadanie, ale w specyfikacji przetargowej zostało podzielone na dwie części. Oferty na zaprojektowanie obwodnic i ich wykonanie złożyło sześć firm, które wyceniły swoje zaangażowanie na sumy od 43 do 89 mln zł – w przypadku Kamienia i od 115 do 207 milionów – w przypadku dłuższej sępoleńskiej trasy.

Kobylarnia-Mirbud wybuduje krajeńskie obwodnice

Najkorzystniejsze oferty złożyło konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud na realizację tych dwóch zadań w ciągu drogi krajowej nr 25. Firma, która wygrała przetarg, będzie musiała najpierw zaprojektować, a potem wybudować nową drogę. GDDKiA w swoim budżecie zabezpieczyła na to zadanie ok. 240,5 mln zł. 

Realizację dłuższej z dwóch obwodnic, która wyprowadzi ruch tranzytowy z Sępólna Krajeńskiego, konsorcjum wyceniło na 115,3 mln zł. Z kolei budowę krótszej trasy, omijającej Kamień Krajeński, na 43,2 mln zł.

- Pozostali oferenci mają 10 dni na ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będzie podpisanie umów z wykonawcą jeszcze przed wakacjami – informuje Julian Drob, rzecznik prasowy GDDKiA w Bydgoszczy.

Trasy przebiegu obwodnic Sępólna i Kamienia

  • Obwodnica Sępólna Krajeńskiego o długości 6,4 km będzie miała swój początek przed skrzyżowaniem drogi krajowej nr 25 z wjazdem do miejscowości Piaseczno. Potem pobiegnie ona w kierunku wschodnim do torów kolejowych, przetnie drogę wojewódzką nr 241 prowadzącą do Tucholi, ulicę Komierowską, następnie ominie ogrody działkowe, przebiegnie doliną rzeki Sępolenki i połączy się ponownie z drogą krajową nr 25 w miejscu istniejącego skrzyżowania (Bydgoszcz – Jastrzębiec). W tym miejscu w przyszłości planuje się też zbudowanie tak zwanej małej obwodnicy, czyli drogi łączącej trasy wylotowe w kierunku Bydgoszczy i Więcborka.
  • Obwodnica Kamienia Krajeńskiego będzie mieć długość 2,5 km. Prowadzić będzie od ronda w ciągu ul. Sępoleńskiej, przejdzie mostem nad rzeką Kamionką i włączy się do obecnej DK25 niedaleko miejscowości Orzełek. W samym mieście DK25 przestanie biec przez Plac Odrodzenia.

Nowe trasy powstaną w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będą wybudowane w klasie GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Roboty budowlane mają być prowadzone w latach 2026-2028. Całość poprzedzi procedura przygotowania projektów budowlanych. Do roku 2026 potrwa wykonanie projektu technicznego, potem wykonawca złoży do wojewody wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Jedna i druga obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z centrów miast, upłynni ruch w kierunku Koszalina i Bydgoszczy, a co za tym idzie - poprawi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców oraz stan środowiska. Jak podkreśla rzecznik GDDKiA, inwestycja zostanie zrealizowana ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony przyrody, zasobów naturalnych, zabytków i ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich. Będzie wykonany ekran akustyczny o łącznej powierzchni 166 metrów kwadratowych. Ponadto, aby zapewnić właściwe warunki migracji zwierząt, zostaną wybudowane dla nich przejścia. W ramach inwestycji wykonane zostaną również nasadzenia zieleni, a w rejonie przedsięwzięcia zostaną umieszczone skrzynki lęgowe dla ptaków.

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska