Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowlanka, handel i gastronomia przodują w zatrudnianiu na czarno

(MO)
Na naruszenia prawa w zakresie legalności zatrudnienia inspektorzy pracy natrafili w co drugiej kontrolowanej firmie budowlanej i w co trzeciej firmie przemysłowej, handlowej, gastronomicznej lub usługowej.
Na naruszenia prawa w zakresie legalności zatrudnienia inspektorzy pracy natrafili w co drugiej kontrolowanej firmie budowlanej i w co trzeciej firmie przemysłowej, handlowej, gastronomicznej lub usługowej. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
W co drugiej firmie budowlanej inspektorzy odkryli naruszenia prawa w zakresie legalności zatrudnienia. W handlu i gastronomii też było źle. Rośnie liczba zatrudnionych na czarno.

Niepokojące dane na temat szarej strefy w Kujawsko-Pomorskiem, która od 2015 do 2016 roku powiększyła się nawet o 26 procent, znajdujemy w sprawozdaniu, które Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przedłożył sejmikowi województwa.

Wynika z niego, że w ubiegłym roku inspektorzy w trakcie 1421 kontroli odkryli 902 osoby pracujące na czarno (160 przez cały czas i 742 okresowo). W roku 2015, przy podobnej liczbie kontroli, takich pracowników było zdecydowanie mniej: 273 (151 przez cały czas i 122 okresowo).

Na naruszenia prawa w zakresie legalności zatrudnienia inspektorzy pracy natrafili w co drugiej kontrolowanej firmie budowlanej i w co trzeciej firmie przemysłowej, handlowej, gastronomicznej lub usługowej.

- W 2016 roku znacznie wzrosła liczba utrudniania lub udaremniania kontroli legalności zatrudnienia, co kończyło się kierowaniem zawiadomień do prokuratury lub wniosków o ukaranie, jak również postępowaniami mandatowymi - odnotowali inspektorzy pracy w raporcie.

Autorzy sprawozdania osobny rozdział poświęcili też legalności zatrudnienia obcokrajowców. Przypominają, że Kujawsko-Pomorskie to głównie tereny rolnicze oraz leśne. Zakłady przemysłowe zlokalizowane są głównie wokół kilku aglomeracji, takich jak Bydgoszcz, Toruń, Włocławek czy Grudziądz.

I właśnie w tych miastach, a w szczególności w Bydgoszczy i Toruniu, odnotowano duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Stanowiło to grunt pod działalność agencji zatrudnienia. W ostatnim czasie podjęło działalność wielu nowych takich pośredników.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Większość pracowników tymczasowych stanowili cudzoziemcy, głównie z Ukrainy. Pracowali oni najczęściej w zakładach przemysłowych, budownictwie, handlu (jako sprzedawca, przedstawiciel handlowy) oraz rolnictwie i transporcie - czytamy w raporcie PIP.

Ponad 200 cudzoziemców (w zdecydowanej większości Ukraińców) zatrudnionych było z naruszeniem prawa. Albo w ogóle nie mieli zezwolenia na pracę (60), albo zatrudniono ich na śmieciówkach w sytuacjach wymagających zwykłej umowy o pracę (47), albo też wreszcie powierzano im stanowiska niezgodne z umową.

- Z analizy dokumentacji wynika, że nieprawidłowości o różnym charakterze odnotowano w około 35 proc. kontrolowanych podmiotów - czytamy w raporcie PIP.

INFO Z POLSKI 4.05.2017- przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska