Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo drogowe przyspiesza, ale zwalnia cena i jakość tych usług

Oprac. (M), fot. Marek Weckwerth
Po kilkuletnim okresie zawiedzionych oczekiwań, w 2009 r. firmy budowlane wreszcie przyspieszyły budowę dróg krajowych i autostrad.
Po kilkuletnim okresie zawiedzionych oczekiwań, w 2009 r. firmy budowlane wreszcie przyspieszyły budowę dróg krajowych i autostrad.
Program budowy dróg w Polsce wkracza w decydującą fazę. Rośnie liczba ogłaszanych i rozstrzyganych przetargów, a od 2010 r. wyraźnie zwiększy się łączna długość dróg w budowie.

Rodzi się jednak problem - zaostrzająca się konkurencja wśród wykonawców i spadek cen ofertowych spowodują zagrożenie dla terminowego zakończenia projektów oraz ich jakości.

Po kilkuletnim okresie zawiedzionych oczekiwań, w 2009 r. firmy budowlane wreszcie przyspieszyły budowę dróg krajowych i autostrad.

Rynek będzie rósł

Firma badawcza PMR w swoim najnowszym raporcie zatytułowanym „Budownictwo drogowe w Polsce 2009. Prognozy rozwoju na lata 2009-2012” szacuje, że w najbliższych latach rynek budownictwa drogowego będzie rósł o blisko 13 proc. rocznie.

W rezultacie, w samym tylko 2012 r. do użytku oddanych może zostać ponad 1 000 km dróg krajowych i autostrad. Autorzy raportu przyznają jednak, że nie ma realnych możliwości terminowego wykonania całego programu budowy dróg krajowych i przestrzegają, że istnieje wiele zagrożeń, które mogą spowolnić duże inwestycje.

Wysoka konkurencja na rynku, wojna cenowa w przetargach, mogą mieć bardzo niekorzystne skutki.

Tutaj ceny wzrosną

Zdaniem analityków PMR, duże skumulowanie prac drogowych w latach 2010-2012 może spowodować m.in. wzrost cen materiałów budowlanych i ich transportu, sprzętu oraz kosztów usług budowlanych.

Dodatkowo, prócz budowy nowych dróg, kontynuowany będzie program przebudów i remontów istniejących tras krajowych oraz samorządowych - jego realizacja również zaangażuje zarówno wykonawców, jak i dostawców materiałów budowlanych.

Mogą wzrosnąć koszty budowy, co spowoduje konieczność ograniczenia marży. W opinii autorów raportu, negatywnie na branży drogowej odbije się z pewnością wybieranie najtańszych ofert, z pominięciem jakości. Niewykluczone są roszczenia finansowe wykonawców, czy nawet ich zejście z placu budowy.

Liczy się gwarancja

- Pozytywnym jest fakt, że w zamówieniach publicznych na budowę nowych dróg coraz częściej poza kryterium cenowym pojawiają się także dodatkowe wyznaczniki, jak termin realizacji zamówienia czy długość gwarancji - mówi Bartłomiej Sosna, starszy analityk rynku budowlanego w PMR. Analityk podał jako przykład rozstrzygnięty w połowie września br. przetarg na budowę jednego ze wschodnich odcinków autostrady A4.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska