https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budujemy się w podtoruńskich gminach

DM
700 zezwoleń na budowę wydało w 2012 r. starostwo w Toruniu
700 zezwoleń na budowę wydało w 2012 r. starostwo w Toruniu sxc.hu
W toruńskich gminach robi się tłoczno. W 2013 w samym Obrowie powstaną fundamenty pod 202 domy. - Jeszcze nie miasto, już nie wieś, to połączenie idealne! - mówi Franciszek Kowalczyk z Lubicza.

Przeprowadzka? Owszem, bardzo chętnie! Coraz więcej osób z Torunia i Bydgoszczy wybiera życie w podmiejskich gminach.

- To takie dwa w jednym - mówi Agnieszka Niwińska, rzeczniczka starostwa powiatowego w Toruniu. - Wijąc sobie gniazdo w jednej z podmiejskich gmin zyskujemy ciszę, bliskość natury i spokój, z drugiej strony nic nie tracimy, bo mamy pod ręką Toruń i Bydgoszcz, a tam wszystkie dobrodziejstwa aglomeracji, tj. kino, teatr, hipermarkety - zauważa.

Czytaj także: Mieszkania tanieją. I będą nadal tanieć!

Tylko w zeszłym roku na terenie powiatu toruńskiego wydano ponad 700 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych, powstało też 60 nowych mieszkań.

Jednym z najmodniejszych kierunków jest gmina Lubicz.

- To już nie jest wieś - mówi Donacjusz Anzel, kierownik działu promocji i rozwoju. - Zmienia się charakter gminy, teraz mamy status podmiejskiego osiedla.

- Mieszkam tu od ok. 10 lat - mówi Franciszek Kowalczyk. - Możemy mówić o prawdziwym skoku cywilizacyjnym! Kiedyś znajomi się śmiali, że mieszkam na wsi, a dzisiaj zazdroszczą, bo mamy udogodnienia na miarę miasta, a jednocześnie czuć jednak jeszcze przyjemny małomiasteczkowy klimat. Gmina Lubicz ma w swoich szeregach ponad 19 tys. mieszkańców, Biedronkę, niedługo powstanie tam basen, a do Torunia można dojechać w ok. 20 min. autobusem MZK.

W najbliższym czasie cegły pójdą też w ruch w gminie Obrowo. Już wiadomo, że powstaną tam 202 nowe budynki. - Jesteśmy przyjazną gminą! - opowiada Ewa Rostkowska z urzędu gminy. - Do tego, doskonałe węzły komunikacyjne, atrakcyjna lokalizacja, konkurencyjne ceny działek i voila! Słupki pokazujące liczbę ludności lecą do góry. Łysomice, Łubianka - wszędzie odnotowuje się wzrost lokalnej społeczności. - Przyjechałem tu za pracą - mówi Piotr Dąbrowski, mieszkanie Łysomic. - Pracuję w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, uważam, że gminy mają dzisiaj dużo do zaoferowania.

Gminy zyskują, traci za to miasto. Prognozy dla Torunia są nieubłagane - do 2030 ubędzie ok. 40 tys. mieszkańców.

Większa liczba osób zamieszkujących dany teren to także wymierne korzyści dla samorządowych kas. Zyskując mieszkańców, gminy się bogacą i mają środki na rozwój.

Wiadomości z Torunia

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomek
Zdziwiłbyś sie kolego. U mnie w bloku cała masa młodych małżeństw.
Warunki bardzo dobre. Cisza spokój, tanie mieszkania.
m
młodytrn
Ciekawe jaka jest średnia wieku, raczej mało młodych osób się tam osiedla...
G
Gość
A czy to tak ciezko posprzatac po swoim psie nie bac sie sportu i robic sklony wyjdzie to niektorym na zdrowie.

Toć to sama ekologia, po czasie samo się rozłoży. Nie przesadzajcie z tym sprzątaniem, mi to nie przeszkadza. Bądźmy realistami może co 20-ty sprząta.
b
budowlaniec
NIECH SIE BUDUJA JA WOLE Toruń , budowanie sie pod Toruniem jest dobre przy zalożeniu że jest sie bardzo bogatym /dojazdy, cena dzialki niska ,ale materiały budowlane normalnie , potem ciezko sprzedac ,dojazdy zima upierdliwe itd/ Lepiej dołozyc do działki i wybrac czerniewice ,rudak ,czy wrzosy,tak jak teraz ludzie z lubicza narzekaja że jeżdzą autobusami jak śledzie ,wioska to jest wioska ladnie jest ale .....latem ,a samochodem policz ile rocznie idzie na paliwo
m
mega_faflun
A czy to tak ciezko posprzatac po swoim psie nie bac sie sportu i robic sklony wyjdzie to niektorym na zdrowie.
t
tor-Tir
A Toruń pustoszeje ,starówka dogorywa? Mieszkańcy tych wsi maja jeszcze tą wygodę ,że nikt nie gani za nie sprzątanie psiego gnoju po swoich pupilach.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska