https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Koronowie rozdysponowany. Jedynym wygranym strażacy z OSP Koronowo

Maja Stankiewicz
Remiza OSP w Koronowie, po przeprowadzonym remoncie, prezentuje się naprawdę pięknie
Remiza OSP w Koronowie, po przeprowadzonym remoncie, prezentuje się naprawdę pięknie OSP Koronowo
To wyjątkowy rok dla druhów z OSP Koronowo. Jednostka świętuje swoje 125-lecie. W ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego odremontowali remizę. Teraz sięgnęli po kolejne fundusze.

- Straż pożarna w Koronowie powstała w 1899 r. Tworzyli ją Polacy i Niemcy. Strażaków było wtedy 80. Ćwiczono na boiskach miejscowych szkół. Sprzęt przechowywano w drewnianej szopie przy ul. Hanki Sawickiej, obecnie to ul. św. Andrzeja. Do pożaru wożono go zaprzęgiem konnym - opowiadał podczas uroczystej gali na rynku w Koronowie Wojciech Siekierski.

W 1955 r. do jednostki przyjęta została pierwsza dziewczyna, a cztery lata później utworzono w mieście pierwszą Młodzieżową Drużynę OSP. Ważne daty w historii jednostki to także rozpoczęcie pod koniec lat 60. budowy remizy przy ul. Ogrodowej, która do dziś służy druhom. Oddano ją do użytku w 1973 r. Od 29 lat jednostka w Koronowie działa w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Obecnie ma na stanie trzy pojazdy gaśnicze oraz łódź.

Remiza doczekała zmian

Jubileuszowy rok jest bardzo udany dla koronowskich strażaków. Po latach starań udało się przeprowadzić w remizie długo oczekiwany remont. Inwestycja zrealizowana została w dużej mierze w ramach budżetu obywatelskiego, a sfinansowana z środków własnych samorządu Koronowa. Koszt inwestycji to ponad 763 tys. zł. Co się zmieniło?

Wymieniono instalację elektryczną, okna i parapety, a także drzwi wewnętrzne i zewnętrzne, wraz z daszkiem nad wejściem. Poprawił się standard sanitariatów. Nowe są grzejniki, odnowiono także pokoje biurowe, korytarze i sale. Cieszy, że prace objęły również remont elewacji, bo remiza OSP w Koronowie od dawna straszyła wyglądem. Tynki sprzed lat wypłowiały.

To Cię może również zainteresować

Remiza wypiękniała, ale teren wokół wciąż wymaga nakładów. Dlatego druhowie kolejny raz postanowili zawalczyć o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Ich projekt zgłoszony w tym roku do IV edycji budżetu to rewitalizacja terenu przyległego do remizy oraz Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Główne założenia to m. in. likwidacja betonowego ogrodzenia, nasadzenie tui oraz nowego trawnika, rozbudowa miejsc parkingowych, a także utworzenie kącika informacyjno-odpoczynkowego dla osób odwiedzających. Całość zmian wyceniono na 350 tys. zł. To kwota jaką władze Koronowa przeznaczyły w tym roku na budżet obywatelski.

Apel o pomoc

Szczęście druhom sprzyjało, bo ich koncepcja znalazła się wśród czterech projektów poddanych we wrześniu pod głosowanie. Inne propozycje to: projekt i realizacja kolumbarium na cmentarzu przy ul. Przemysłowej w Koronowie, postawienie kilku altanek i ławeczek przy ośrodku kultury w Koronowie wraz z instalacją oświetlenia i monitoringu, a także „Trzepak XXI wieku” czyli trening uliczny dla mieszkańców gminy.

- Dzięki wam udało się wyremontować remizę. Teraz czas na teren dookoła niej. Pragniemy aby każdy mieszkaniec Koronowa, który odwiedzi naszą strażnicę czuł się bezpiecznie i komfortowo. Aby dzieło mogło zostać dokończone musicie nam pomoc oddając swój głos – apelowali do mieszkańców strażacy.

Skutecznie. Ich projekt wygrał głosowanie i jako jedyny zrealizowany zostanie w 2025 r. Poparły go 183 osoby podczas gdy drugie w rankingu kolumbarium - 73.

Trzeba jednak otwarcie przyznać, że zainteresowanie głosowaniem nie było w tym roku duże. Wzięło w nim udział zaledwie 320 mieszkańców. A przypomnijmy, że w 2021 r., gdy gmina Koronowo rozpoczynała przygodę z budżetem obywatelskim, głosujących było ponad 700. Wydawało się, że z roku na rok będzie ich przybywać. Stało się inaczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska