Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski z jednogłośnym absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski otrzymał jednogłośne wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok
Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski otrzymał jednogłośne wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu za 2020 rok fot. Sandra Szymańska
Jednogłośnie Rada Miejska w Więcborku udzieliła burmistrzowi Waldemarowi Kuszewskiemu absolutorium z wykonania budżetu za rok 2020. Ubiegłoroczne finanse zamknęły się prawie 2 milionami złotych nadwyżki budżetowej.

Zobacz wideo: Ceny mieszkań w regionie poszły mocno w górę.

Absolutorium udzielane jest włodarzowi gminy co roku. Tak dzieje się w każdym samorządzie w Polsce. Jest to ocena wykonania budżetu za rok poprzedni. Więcborskie dochody i wydatki na koniec roku 2020 zamknęły się kwotą 71,8 milionów po stronie dochodów i 69,8 milionów po stronie wydatków. Planowany budżet zakładał 1,5 mln zł deficytu, jednak samorząd wypracował blisko 2 mln zł nadwyżki budżetowej.

Więcborskie inwestycje za ponad 7 milionów

Na inwestycje w ubiegłym roku, gmina Więcbork przeznaczyła ponad 7 milionów złotych, czyli ponad 10 procent ogółu wydatków. Na liście wydatków majątkowych znalazły się liczne inwestycje drogowe, na które wydano rekordowe 4,5 mln zł. Z ważniejszych należy wymienić przebudowę ulicy Wojska Polskiego za 1,5 miliona zł, dofinansowanej z Funduszu Dróg Samorządowych, drogi powiatowej do Suchorączka, ulicy Runowskiej w Wituni, części ulicy Dworcowej w Więcborku czy budowy chodników w mieście i na wsiach.

–Na przestrzeni ostatnich lat kładziemy duży nacisk na wydatki inwestycyjne w miarę możliwości pozyskanych środków i środków własnych. Mnogość zadań inwestycyjnych jest dowodem na to, że prowadzimy politykę zrównoważonego rozwoju oraz realizujemy postulaty zgłaszane przez mieszkańców naszej gminy – stwierdził burmistrz Waldemar Kuszewski. - Wydatki inwestycyjne to nie środki zainwestowane w drogi czy budynki, ale w naszych mieszkańców: poprawę komfortu ich życia, zwiększenie poczucie bezpieczeństwa, stwarzanie rozwoju dzieci i młodzieży oraz aktywizacje seniorów – podkreślił.

W ubiegłym roku zrealizowano adaptację kościoła ewangelickiego na centrum aktywności lokalnej za niespełna 3 mln zł oraz remont Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sypniewie za 1,9 mln zł. Obiekty zostały oddane do użytku jednak w tym roku. Obie inwestycje dofinansowane były z funduszy unijnych. Tereny miejskie i wiejskie zyskały również nowe oświetlenie uliczne, a Szkoła Podstawowa nr 2 w Więcborku nowy plac zabaw.

Największymi inwestycjami, jakich wyczekują mieszkańcy to budowa obwodnicy miasta i gazyfikacja, które są w trakcie realizacji.

Coraz mniejsze zadłużenie gminy Więcbork

Zadłużenie samorządu na koniec roku 2020 sięgnęło 13 mln 795 tys. zł. W porównaniu z 2019 rokiem zmalało o 1,3 mln zł. Przewodnicząca rady miejskiej Anna Łańska zwróciła uwagę, że zadłużenie jest sukcesywnie zmniejszane od 7 lat bez zaciągania dużych kredytów, a wsparcie na inwestycje pozyskiwane z różnych źródeł.

Podczas głosowania zarówno za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania i absolutorium radni zagłosowali jednomyślnie, bez głosu sprzeciwu.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie