Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Budżet Obywatelski. Tandemów nie będzie, ale stacje BRA idą pod głosowanie

Agata Kozicka
Agata Kozicka
Wiemy już, że na razie nie będzie tandemów w systemie BRA.
Wiemy już, że na razie nie będzie tandemów w systemie BRA. Tomasz Czachorowski
Zawęża się lista projektów i pomysłów, które będą realizowane z prawie 10 milionów złotych przeznaczonych na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Już coraz więcej wiemy o projektach, które być może będą realizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 roku.
Wszystkich projektów, jakie trafiły do urzędu miasta jest 471. I gdyby wszystkie spełniały określone wymogi, to pewno wybieralibyśmy z prawie połowy tysiąca pomysłów. Ale tak na pewno nie będzie. Wiele z projektów nie może być realizowanych np. z takiego powodu, że miasto nie jest właścicielem terenu, o jakim w projekcie mowa, albo koszt całkowity projektu przekracza kwoty przeznaczone na poszczególne osiedle, albo nawet jest kilkukrotnie większa niż cały przyszłoroczny budżet obywatelski. Są wśród tych 471 propozycji i takie, które już zostały zrealizowane, np. z pieniędzy z innego budżetu.

Przeczytaj także: Strzeż się tych miejsc w regionie! Tu piją, ćpają lub żebrzą [mapa]

Zatem nadal nie ma jeszcze ostatecznej listy projektów, które trafią pod głosowanie mieszkańców w październiku, ale to dlatego, że jest jeszcze czas na ewentualne odwołania od tej weryfikacji.

Na razie... - Pozytywnie zweryfikowano 144 projekty. 138 projektów uzyskało rekomendację zespołu ds. weryfikacji projektów wskazujących konieczność zmiany np. kosztu lub lokalizacji - podaje Michał Sztybel, dyrektor biura komunikacji społecznej ratusza.
- Pozostałe projekty są jeszcze w trakcie rozpatrywania, które mogą być - na wniosek projektodawców - poddane ponownej weryfikacji lub korekcie - dodaje.

Jak to wygląda z podziałem na osiedla? Na które jest najwięcej projektów, na które - najmniej? - Z uwagi na trwającą procedurę nie jesteśmy w stanie podać dokładnych danych. Przykładowo, prawdopodobnie w Nowym Fordonie głosować będzie można na 23 projekty, a w Bocianowie, Śródmieściu i Starym Mieście - na 22 - podaje Michał Sztybel.

Wiemy już, że na razie nie będzie tandemów w systemie BRA. Nie będzie też tramwaju do Myślęcinka, gdyż planowany jest tam buspas, ale już można będzie głosować na dodatkowe stacje BRA, na sad komunalny na Wilczaku i scenę plenerową przy ul. Gersona. Najkosztowniejsze projekty, jakie przeszły to modernizacja ulicy Jesionowej za 820 tys. zł, parkingi oraz chodniki pod przyszłościową budowę drogi ul. Sybiraków – 791 tys. zł.

- Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie będzie znana po zakończeniu etapu odwoławczego. Projekty pozytywnie zweryfikowane i zmienione pod głosowanie będą poddane od 1 do 31 października 2017 r. Wyników ostatecznych możemy spodziewać się około połowy listopada - dodaje dyrektor.

INFO Z POLSKI 14.09.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska