Miasto wydało pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych w eleganckiej kamienicy na rogu Mickiewicza i Gdańskiej. Pracownicy mogli wejść na rusztowania po kilku latach przerwy.
Przypomnijmy, że inwestor, spółka Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe S.A. w Warszawie, musiał wstrzymać prace w 2017 roku, gdy okazało się, że naprawy wymagają elementy konstrukcyjne sąsiedniego budynku. Konieczne było zabezpieczenie i wzmocnienie fundamentów kamienicy.
Hotel ma mieć charakter butikowy i nawiązywać rozmachem oraz stylem do Hotelu Bellotto w warszawskim Pałacu Prymasowskim. Ma w nim powstać około 20 apartamentów i pokojów. Według zapowiedzi inwestora, będzie to obiekt czterogwiazdkowy. Prace mają zająć mniej więcej rok.
To Cię może też zainteresować
Secesyjne dekoracje dodają charakteru
- Budynek został wzniesiony w latach 1903-04 według projektu R. Kerna, który uczynił z kamienicy swój własny dom. Powstał na planie litery „L”. Do kamienicy są przypisane dwa adresy: Mickiewicza 1 i Gdańska 72 - informuje bydgoski ratusz.
"Charakterystycznym elementem są wykusze wypuszczone na wysokości I, II i III piętra. Jeden z nich położony bliżej skrzyżowania zwieńczony jest hełmem z iglicą" - czytamy w komunikacie na stronie Bydgoszcz.pl. "W elewację od strony ul. Mickiewicz w części wschodniej wkomponowano potężny szczyt. W środkowej części kamienicy znalazło się miejsce na loggie. Zostały one zaprojektowane nad eleganckim portalem wejściowym z charakterystyczną secesyjną dekoracją. W osi płaskorzeźby uważne oko dostrzeże maszkarona. Te rzeźbiarskie motywy w postaci stylizowanych głów wieńczą też konsole otaczające na wysokości I kondygnacji wykusze oraz loggie położone na wyższych piętrach. Od strony ul. Gdańskiej warto również zwrócić uwagę na rozbudowany ornament znajdujący się na wykuszu pomiędzy I i II piętrem."
Wyjątkowa kamienica z historią
W tej części budynku, od strony ściany szczytowej znajduje się również dodatkowe wejście. Nad nim umieszczono loggie. Jak podkreśla miejski konserwator zabytków, elegancji kamienicy dodają też charakterystyczne łukowe okna w strefie parteru. W latach 90. XX wieku budynek wpisano do rejestru zabytków. W tym okresie wymieniono też pokrycie dwuspadowego dachu na dachówkę karpiówkę nawiązując do rozwiązań z początku istnienia kamienicy.
Budynek ten jest jednym z pierwszych, które wzniesiono przy al. Mickiewicza wytycznej na początku XX wieku. Nastąpiło to w ramach "zagospodarowania urbanistycznego terenu położonego na wschód od ul. Gdańskiej tzw. Hempelscher Felde". W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku miasto zakupiło teren między ulicami obecnie noszącymi nazwy Gdańska, Krasińskiego, Chodkiewicza i Ogińskiego. Dla tego terenu opracowano plany urbanistyczne zgodnie z koncepcja miasta-ogrodu.
- Ulica Mickiewicza od razu została zaprojektowana jako aleja z dwiema jezdniami i pasem zieleni obsadzonym szpalerem drzew połączonych girlandami. Stała się ważną osią widokową, której perspektywę na początku XX wieku zamknął gmach Instytutu Rolniczego - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
