Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Lloyd pokazał się przed końcowym remontem. Ogromne zainteresowanie bydgoszczan [zdjęcia]

tz, jt
Bydgoszczanie mogli obejrzeć wnętrza, nim te zmienią swą aranżację. Fabryka była największym armatorem żeglugi śródlądowej w Polsce
Bydgoszczanie mogli obejrzeć wnętrza, nim te zmienią swą aranżację. Fabryka była największym armatorem żeglugi śródlądowej w Polsce Tomasz Czachorowski/Polska Press
Zdjęcia i modele barek, żywe opowieści i film, m.in. o mieście żyjącym dzięki rzece - to obejrzeć można było w środę w byłej stoczni rzecznej - Bydgoskim Lloydzie.

Zwiedzanie hali głównej wraz z możliwością wejścia na antresolę zorganizowano wczoraj trzykrotnie, o godz. 12.00, 13.30 i 15.00. Oprowadzanie trwało około 30 minut. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Gości powitał Łukasz Gliński, prezes spółki Les Higiena, inwestora trwającej rewitalizacji stoczniowego budynku.
- Chcemy pokazać państwu, ile udało się zrobić przez cztery lata, bo tyle wraz z projektowaniem trwają już prace. W naszych zamierzeniach pozostaje ukończenie ich w ciągu roku, półtora - zapowiadał.

Podczas wczorajszych drzwi otwartych, we współpracy z Muzeum Kanału Bydgoskiego, prezentowano gościom fragmenty historii rzecznego biznesu w Bydgoszczy. Zwiedzający docenić mogli ogrom prac już wykonanych przy Fordońskiej - między innymi niemal dotknąć pieczołowicie odbudowanego dachu, podziwiając ciesielski kunszt wykonawców. Prezentowane były archiwalne zdjęcia i eksponaty z zasobów Muzeum Kanału Bydgoskiego, a także filmy z serii: Archiwum B., autorstwa Adama Gajewskiego.
Wszystkie prace renowacyjne w Lloydzie są prowadzone pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Ich koszt, tylko na pierwszym etapie przedsięwzięcia, inwestor oszacował na 650 tysięcy złotych. Z kolei miejskie wsparcie z funduszu na prace konserwatorskie to 144 tysięcy złotych.

Zobacz również:

Ile można zapłacić za luksusową posiadłość w Bydgoszczy? Sporo! Przed wami 10 najdroższych, luksusowych domów wystawionych na sprzedaż na portalu Allegro.pl. W zestawieniu znajdują się zarówno rezydencje położone na obrzeżach miasta, jak i domy usytuowane w ścisłym centrum. Stare i nowe, nadające się do zamieszkania, albo do prowadzenia biznesu. ➤ Zapraszamy do oglądania.

TOP 10 najdroższych domów w Bydgoszczy. Luksusowe rezydencje...

Budynek z końca XIX wieku przez wiele lat pełnił funkcję hali produkcyjnej bydgoskiej stoczni. Stocznia i Fabryka Maszyn na Kapuściskach Małych powstała w 1887 roku. Położona była nad starorzeczem Brdy w pobliżu portu przeładunkowego. Do zakładu prowadziła bocznica kolejowa. W 1891 roku przejęło ją Bydgoskie Towarzystwo Żeglugi Holowniczej, które było największym przedsiębiorstwem żeglugi śródlądowej w mieście, a od 1920 roku - jednym z większych w Polsce.
Zwiedzający mogli robić zdjęcia, na wszystkich czekał też poczęstunek i gorąca kawa.

Prognoza pogody (TVN Meteo, x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoski Lloyd pokazał się przed końcowym remontem. Ogromne zainteresowanie bydgoszczan [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska