Inwestor, należący do Polskich Sieci Energetycznych, których właścicielem jest skarb państwa, został wyłoniony już kilka miesięcy temu. Ministerstwo Skarbu Państwa dało spółce wyłączność na wynegocjowanie pakietu socjalnego z załogą bydgoskich elektrociepłowni. Negocjacje jednak nie były łatwe.
Trudne rozmowy
Związkowcy zarzucali inwestorowi, że opóźnia proces dochodzenia do wspólnego stanowiska. Gdy rozmowy przerwano, część związków zawodowych działających w ZEC, obawiając się, że ich zakład zostanie sprzedany bez podpisania wcześniej pakietu gwarancyjnego dla załogi, utworzyli komitet protestacyjny. Oflagowali budynki spółki, zorganizowali przemarsz przed zakładem pracy.
Uzgodnili wspólny pakiet
I udało się. Ostatecznie obie strony, ESP oraz związkowcy ZEC reprezentujący jego załogę, usiedli do stołu by określić obowiązki inwestora wobec załogi.
Po podpisaniu wspólnego stanowiska nic już nie stało na przeszkodzie by sfinalizować transakcję. Umowę sprzedaży 85 procent akcji ZEC podpisano wczoraj w Warszawie.
ZEC sprzedany
Wczoraj minister skarbu państwa podpisał ze spółką Elektrownie Szczytowo - Pompowe S.A. z siedzibą w Warszawie, umowę sprzedaży 85 procent akcji Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz S.A. z siedzibą w Bydgoszczy za cenę 242.240.480 zł. Pozostałe akcje bydgoskiej spółki trafią do jej pracowników.
