
- Niepożądane jest rozmieszczenie wokół miejsc rekreacji wodnej: ławek, murków zachęcających go gromadzenia się i łamania tym samym zasad dystansu społecznego - mówi Łukasz Betański, rzecznik WSSE w Bydgoszczy. - Tym samym podtrzymujemy wcześniejsze stanowisko Państwowego Zakładu Higieny, że zagrożenie transmisją wirusa SARS-CoV-2 wśród odwiedzających tego typu miejsca wiąże się z dużym kontaktem międzyludzkim, w którym nie jest możliwe zachowanie dystansu społecznego w dobie pandemii.
Jak podkreśla sanepid, w wyżej wymienionych warunkach ułatwiona jest również inhalacja cząstek wirusa. - To oznacza, że w trakcie krzyku, śpiewu, kichania, bezpośrednich rozmów czy kaszlu, co jest naturalnym zjawiskiem w tego typu sytuacjach, narażamy się na możliwość zakażenia koronawirusem - mówi Łukasz Betański. - Sama woda z fontann wykorzystana do celów rekreacyjnych nie jest medium przenoszącym wirus SARS-CoV-2.
Na zdjęciu fontanna na "Balatonie" na bydgoskich Bartodziejach.

Bydgoski ratusz informuje z kolei, że dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim, zmiany czekają fontanny na Starym Kanale Bydgoskim. Właśnie trwają przygotowania do opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej, będącej podstawą do uruchomienia tu trzech fontann. Dwie nowe zastąpią te istniejące przy ul. Kanałowej i Staroszkolnej, dodatkowo powstanie trzeci wodotrysk pływający.
Na zdjęciu fontanna Potop w Parku im. Kazimierza Wielkiego.