Bydgoskie licea i technika przygotowują się do próbnej matury z CKE. Egzamin z języka polskiego 3 marca

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Podobnie jak w 2020 r., także teraz z bydgoskich liceach i technikach  zarówno próbna matura z CKE, jak i ta właściwa w terminie głównym, odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym.
Podobnie jak w 2020 r., także teraz z bydgoskich liceach i technikach zarówno próbna matura z CKE, jak i ta właściwa w terminie głównym, odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym. Dariusz Bloch/Archiwum
W środę (3 marca) rozpoczynają się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W Bydgoszczy wiele liceów i techników zamierza do nich przystąpić, choć dyrektorzy z niepokojem obserwują sytuację epidemiologiczną.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.

W ostatnich dniach wątpliwości, czy próbne matury dojdą do skutku wzbudziła wypowiedź ministra zdrowia, który na jednej z konferencji prasowych stwierdził, że mogą być one przesunięte. Nie uściślił jednak, czy dotyczy to województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie skala zakażeń koronawirusem jest największa, czy całego kraju.

- Nie ma żadnych sygnałów z resortu edukacji, aby próbne matury z CKE zostały przesunięte - twierdzi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Organizacja ich w szkołach jest dobrowolna, ale dla młodzieży to dobra okazja, by przećwiczyć wszystkie procedury. Egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym muszą odbyć się stacjonarnie, czyli na terenie szkoły. Jeśli ktoś zdecydował się pisać rozszerzenie z danego przedmiotu, to może taki próbny egzamin pisać zdalnie. Oczywiście, próbne matury w szkołach muszą być przeprowadzone w ścisłym rygorze sanitarnym. Wytyczne w tej kwestii są takie same jak podczas ubiegłorocznej matury i dyrektorzy szkół już je otrzymali.

Próbna matura z CKE - w Bydgoszczy dyrektorzy uzależniają jej przeprowadzenie od sytuacji epidemiologicznej

Próbną maturę z CKE chce przeprowadzić II LO w Bydgoszczy.

- Przygotowujemy się, choć próbne matury robiliśmy już we własnym zakresie. W tym roku mamy 128 maturzystów. Egzaminy próbne młodzież pisałaby w salach, których będzie pisała tę właściwą maturę - mówi Mirosława Glaza, dyrektor szkoły. - Wysłaliśmy już informację do uczniów, ale ostateczną decyzję podejmiemy po weekendzie. Zgodnie z komunikatem OKE w Gdańsku, przeprowadzenie próbnej matury jest dobrowolne i decyzję podejmuje dyrektor szkoły. Jeśli po weekendzie będzie więcej niż 12 tys. zakażeń, to nie zdecydujemy się na ten ruch. Mamy uczniów np. z Nakła, Koronowa, czy Osielska. Muszą dojechać. Poza tym nie wszyscy nauczyciele są zaszczepieni. Zdrowie i bezpieczeństwo ma tu priorytet.

Na próbnej maturze z CKE maksymalnie w sali będzie do 9 osób, tak też mieliśmy w ubiegłym roku na właściwej maturze - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.

Decyzję o zorganizowaniu stacjonarnie próbnej matury z CKE (podstawa z języka polskiego, matematyki i języka obcego) na początku przyszłego tygodnia podejmie też dyrekcja V LO w Bydgoszczy.

- Planujemy ją z tych trzech przedmiotów na poziomie podstawowym w szkole. Sale są przygotowane, ale wiele uzależniamy od sytuacji epidemiologicznej - mówi Leszek Siekierski, dyrektor V LO. - Taką wiadomość otrzymali też uczniowie. W tym roku mamy 119 maturzystów. Już w styczniu br. mieliśmy próbne matury z Nową Erą. Język polski uczniowie pisali wtedy stacjonarnie, pozostałe przedmioty zdalnie.

Próbna matura z CKE - w Technikum Budowlanym sale już są plombowane

W Technikum Budowlanym maturę w terminie głównym zdawać będzie 120 uczniów. Szkoła także zamierza przystąpić do próbnej matury z CKE.

- Zawsze robiliśmy swoje próbne matury, ale skoro CKE daje taką możliwość, to chcemy z niej skorzystać - mówi Magdalena Popielewska, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. - Egzaminy próbne z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie podstawowym odbędą się stacjonarnie. Mamy przygotowanych kilkanaście sal, część z nich będzie plombowana już dziś (26 lutego), część na początku przyszłego tygodnia. Maksymalnie w sali będzie do 9 osób, tak też mieliśmy w ub. roku na właściwej maturze, więc na tym rozwiązaniu się wzorujemy. Oczywiście pełen reżim sanitarny. Uczniowie wchodzić będą do szkoły wyznaczonymi wejściami, obowiązuje, m.in., dezynfekcja rąk, maseczki na wejściu (zdjąć je można po zajęciu miejsca), wietrzenie sal. Wszystko zgodnie z wytycznymi.

Co zmieni się na właściwej maturze w 2021 roku?

Próbne matury z CKE rozpoczną się 3 marca o godz. 9. Wtedy młodzież ma pisać egzamin z podstawy z języka polskiego, 4 marca - z matematyki, 5 marca - z języka angielskiego (najczęściej wybierany przez uczniów).

  • W tym roku na właściwej maturze pytania mają być przygotowane w oparciu o niższe wymagania, bo przez większość roku szkolnego młodzież uczyła się zdalnie.
  • Obowiązkowo uczeń będzie musiał przystąpić do trzech egzaminów na poziomie podstawowym z wyżej wymienionych przedmiotów.
  • Nie będzie obowiązku przystąpienia do jednego z egzaminów na poziomie rozszerzonym, choć wielu uczniów wybrało rozszerzenia.
  • Zrezygnowano też z egzaminów ustnych (podobnie było w ub. roku).

Wideo

Materiał oryginalny: Bydgoskie licea i technika przygotowują się do próbnej matury z CKE. Egzamin z języka polskiego 3 marca - Express Bydgoski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie