Otrzymałem wezwanie do stawienia się w ciągu 7 dni w I Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy, by - jak napisano - uzupełnić dokumenty działalności gospodarczej o dane tyczące miejsca prowadzenia księgowości firmy. Trzeba też napisać, kto fizycznie prowadzi tę księgowość - mówi pan Stanisław prowadzący biuro prawne.
Dlatego nasz rozmówca pojechał do I Urzędu Skarbowego z drukiem CEIDG-1. Miał niedaleko, bo mieszka w Bydgoszczy. W okienku dowiedział się, że nie musiał tego robić osobiście, że mógł wyznaczyć pełnomocnika, że mógł złożyć dokument w Urzędzie Miasta.
- No dobrze, to fakt, że w dalszej części wezwania napisano, że tak mogłem zrobić, ale początkowo tego nie zauważyłem, tak jak wielu innych przedsiębiorców. I ci - wielu z okolic Bydgoszczy - karnie zjeżdżają do skarbówki. A po co, skoro mogli to zrobić w swoim urzędzie gminy? - pyta rozżalony bydgoszczanin. Jego zdaniem pismo nie powinno mieć formy wezwania, bo ta niejako z automatu mobilizuje obywatela do stawienia się, ale informacji.
Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy, przyznaje, że wezwanie mogłoby bardziej precyzyjnie wskazywać miejsce stawienia się petenta z wypełnionym drukiem. Niemniej taka informacja jest.
Przypomina, że aby zarejestrować firmę, należy wypełnić elektroniczny wniosek dostępny na stronie internetowej CEIDG lub dostarczyć wypełniony wniosek do właściwego urzędu gminy. Gmina przekazuje dane rejestracyjne do innych zainteresowanych podmiotów - jak urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy urzędy statystyczne. Podobnie, aktualizacja danych przedsiębiorcy następuje za pośrednictwem CEIDG.
