https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz nie zorganizuje Drużynowych Mistrzostw Europy

TOMASZ FROEHLKE [email protected] tel. 52 326 31 91
ze starań, aby gwiazdy lekkiej atletyki szybko tam wróciły
ze starań, aby gwiazdy lekkiej atletyki szybko tam wróciły Paweł Skraba
Superliga Drużynowych Mistrzostw Europy w 2013 roku ominie Polskę i region kujawsko-pomorski. Odjechały do angielskiego Gateshead.

Taką decyzję podjęła we Frankfurcie Rada Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej (EA) we Frankfurcie. Po raz pierwszy o prawo organizacji tej imprezy walczyły aż cztery miasta: także czeska Ostrawa oraz niemiecki Brunszwik. Delegacje wszystkich miast przedstawiły swoje prezentacje (Bydgoszcz jako ostatnia), po czym zapadła ostateczna decyzja.

Ale będą przełaje

Bydgoszcz, choć przygotowana była jak zwykle znakomicie, nie była faworytem wyścigu o superligę Drużynowych Mistrzostw Europy. Niedawno otrzymała organizację - po raz drugi w historii jako jedyne miasto na świecie - przełajowych mistrzostw świata właśnie w 2013 roku (poprzednie w 2010). Odbędą się one w marcu, zatem było mało prawdopodobne, żeby po trzech kolejnych miesiącach to samo miasto organizowało kolejną dużą imprezę. Przyznawał to także Krzysztof Wolsztyński, dyrektor największych imprez lekkoatletycznych w Bydgoszczy, który oczywiście przebywał we Frankfurcie (był tam także Sebastian Chmara, zastępca prezydenta miasta). Ale walka trwała do samego końca.

To już trzecie nieudane "podejście" Bydgoszczy do Drużynowych Mistrzostw Europy, które zastąpiły od 2009 roku SPAR Puchar Europy. Miasto walczyło o pierwszą edycję, ale uległo portugalskiej Leirii, a także o drugą edycję, którą otrzymało norweskie Bergen. Nieoficjalnie mówi się, że najwięcej do powiedzenia w tej kwestii mają przedstawiciele głównego sponsora rozgrywek - firmy SPAR - którzy nalegali, żeby odbyły się one w Bergen a nie w Bydgoszczy.
Trzecią edycję imprezy w tym roku gościć będzie szwedzki Sztokholm (18-19 czerwca), a Gateshead zorganizuje czwartą (w przeszłości dwukrotnie gościło już SPAR Puchar Europy - w 1989 i 2000 r.). W przyszłym roku ze względu na igrzyska olimpijskie w Londynie rozgrywki się nie odbędą.

Następna impreza na celowniku

To nie koniec walki Bydgoszczy o duże lekkoatletyczne imprezy. Jak już informowaliśmy, złożona została aplikacja o organizację mistrzostw Europy seniorów na stadionie w 2016 roku. Decyzja zapadnie w listopadzie. Jak zwykle, najpierw przedstawiciele europejskiej federacji odwiedzą kandydujące miasta i sporządzą specjalny raporty. Rywalami Bydgoszczy są holenderski Amsterdam. chorwacki Split i turecki Stambuł. Z kolei w lipcu w Sacramento okaże się, czy Bydgoszcz wspólnie z Toruniem zorganizuje mistrzostwa świata weteranów w 2015 roku.

Jedną z największych wad Bydgoszczy jest brak regularnych połączeń lotniczych do wielu ważnych miast europejskich. Ale już nie raz pokazywało, że mimo utrudnień z roli gospodarza potrafi wywiązać się znakomicie. Od 1999 r. organizowało mistrzostwa świata do lat 18 i 20, superligę i pierwszą ligę Pucharu Europy, młodzieżowe mistrzostwa Europy, przełajowe mistrzostwa świata oraz 11. edycji Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego.

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska