Sieć powiązań - jaka jest
Urząd marszałkowski rozpisał konkurs na wykonanie badań "Analiza spójności i konkurencyjności kształtującego się Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego (BTOM)". Ma to być kompleksowa diagnoza funkcjonowania i szans rozwoju obszaru bydgosko-toruńskiego.
Bydgoszcz i Toruń - dwa ośrodki metropolitalne oraz zintegrowane z nimi gminy, powiązane są siecią przepływu ludzi, kapitału, dóbr, informacji. Badania mają pokazać, czy i w jakim stopniu obszar metropolitalny jest spójny, co go integruje, jakie bariery i ograniczenia stoją na drodze większej integracji i podnoszenia jego konkurencyjności.
Lata funkcjonowania województwa kujawsko-pomorskiego, jego kiepskie wyniki niemal w każdej gospodarczej i ekonomicznej dziedzinie w kraju spowodowały, że część mieszkańców obu miast (nie wiadomo, jak duża) nie widzi możliwości działania Bydgoszczy i Torunia we wspólnym obszarze metropolitalnym.
Naukowcy radzą Bydgoszczy i Toruniowi współpracę, a nie metropolitalną wojnę
Zdaniem bydgoszczan straci na tym ich miasto. Bydgoszcz - uważają - powinna tworzyć metropolię z otaczającymi ją gminami.
BTOM urodził się dawno temu
Współpraca Bydgoszczy i Torunia w sprawie metropolii
24.06.2002
I Regionalna Konferencja "Aglomeracja bydgosko-toruńska w gospodarczej i społecznej strukturze przestrzennej kraju"
Porozumienie w sprawie jej zorganizowania zawarli: prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz i prezydent Torunia Wojciech Grochowski.
8.12.2003
II Regionalna Konferencja "Aglomeracja bydgosko-toruńska w świetle integracji europejskiej"
Prezydenci obu miast widzą m.in. potrzebę utworzenia wspólnej oferty turystycznej włączenia ich służb planistycznych do prac nad sporządzeniem planu zagospodarowania przestrzennego Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego, powołania sekretariatu lub biura aglomeracji.
4-5.04.2005
III Regionalna Konferencja "Wielkie znaczenie małych metropolii"
Mówiono m.in. o Bydgosko-Toruńskim Obszarze Metropolitalnym (BTOM) w sieci metropolii.
20.04.2005
Porozumienie partnerskie w sprawie Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego
Marszałek województwa Waldemar Achramowicz, prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski, starosta bydgoski Jan Graczkowski, starosta toruński Eugeniusz Lewandowski powołali Kolegium BTOM
22.06.2006
Deklaracja współpracy partnerskiej Bydgoszczy i Torunia w sprawie realizacji projektów współfinansowanych ze środków UE wzmacniających rozwój BTOM
3.01.2007
Marszałek Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz i prezydent Torunia Michał Zaleski zdecydowali o wdrożeniu w życie wytycznych z podpisywanych wcześniej umów partnerskich i deklaracji, realizacja idei Kolegium BTOM.
10.05.2007
Pierwsze spotkanie kolegium BTOM
26.06 2007
Drugie spotkanie Kolegium BTOM
29.04.2008
Stanowisko kolegium BTOM w sprawie prac nad ustawą o ustroju obszarów metropolitalnych
27.06.2008
Porozumienie partnerskie w sprawie BTOM, podpisane przez marszałka województwa, prezydentów: Bydgoszczy i Torunia, starostów powiatów: bydgoskiego i toruńskiego, burmistrzów i wójtów gmin obu powiatów
25.03. 2010
Porozumienie partnerskie w sprawie współpracy między marszałkiem województwa oraz prezydentami Bydgoszczy i Torunia
Mając na uwadze rozwój konkurencyjności województwa, jego dalszy rozwój podniesienie poziomu życia mieszkańców, sygnatariusze postanowili zintensyfikować dotychczasową współpracę oraz podejmować nowe inicjatywy prowadzące do rozwoju BTOM.
źródło: Urząd Marszałkowski
Pamięć mamy dobrą, ale - jak się okazuje - krótką.
Od 2002 roku prezydenci Bydgoszczy i Torunia podpisują porozumienia i deklaracje w sprawie najpierw aglomeracji, później metropolii bydgosko-toruńskiej. Powołano nawet Kolegium Bydgosko-Toruńskiego Obszaru-Metropolitalnego.
Toruńscy radni opowiedzieli się za współpracą Torunia z Bydgoszczą!
Jeszcze w marcu 2010 roku obaj prezydenci podpisali się pod partnerskim porozumieniem o zintensyfikowaniu dotychczasowej współpracy i podejmowaniu nowych inicjatyw prowadzących do rozwoju BTOM.
Prócz tego, uchwały w sprawie metropolii podejmował także sejmik województwa. W maju 2008 roku radni apelowali do władz państwowych i parlamentarzystów regionu o pilne i skuteczne działania na rzecz powołania metropolii bydgosko-toruńskiej. "Udzielamy pełnego poparcia i wspierać będziemy wszelkie działania wspierające ustanowienie BTOM" - głosi przyjęte stanowisko.
Poseł Krzysztof Brejza: - Odczuwam dyskomfort, gdy obserwuję debatę o stolicy metropolii
Osobno? W sieci możemy być tylko razem
Współpraca bydgosko-toruńska obejmuje bardzo różne obszary. I terytorialne, i przedmiotowe. Od tego nie uciekniemy. Na zdjęciu: debata metropolitalna w marcu 2012 z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego.
(fot. Paweł Skraba)
Jednak od końca 2011 roku wszystko wywróciło się do góry nogami. Bydgoszcz już nie chce budować metropolii z Toruniem. Chce iść własną drogą i porozumiewać się z otaczającymi ją gminami.
W takim stanie rzeczy lepsze (w odbiorze społecznym) byłyby badania pokazujące metropolitalny potencjał każdego z miast osobno (Bydgoszczy z otaczający ją powiatem, tak samo Torunia), a dla porównania jaką siłę mają oba miasta razem tworząc metropolię?
Bydgoszcz daleko za polskimi metropoliami, wyprzedzana nawet przez miasta w województwie
- W dokumentach krajowych, na podstawie prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego analiz, jako ośrodek metropolitalny w kujawsko-pomorskim wskazano bipol Bydgoszczy z Toruniem - wyjaśnia dr Małgorzata Wiśniewska, zastępca dyrektora Departamentu Planowania Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.
Dodaje, że wynika to z przeprowadzonych analiz, gdzie łączny potencjał obu miast pozwolił na wskazanie ich rangi jako ośrodka metropolitalnego (Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030). - Funkcjonujemy w określonych uwarunkowaniach krajowych -zauważa dyrektor Wisniewska. - Takie zapisy stworzyły dla regionu szansę na włączenie do sieci metropolii krajowych, między którymi następuje wymiana różnych zasobów, i które nadają impulsy rozwojowe swoim regionom. Pozostanie poza tym układem sieciowym grozi marginalizacją kujawsko-pomorskiego i poddaniu nas wpływom sąsiadów tj. oddziaływaniu Warszawy, Łodzi, Poznania i Trójmiasta.
Dyrektor przypomina, że również z prac województwa, podjętych w celu opracowania wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że silną metropolię regionu mają szansę stworzyć razem Bydgoszcz z Toruniem i otoczeniem, nie osobno.
Ośrodek naukowy, który będzie przeprowadzał badania, ma do nich zaangażować także naukowców z uniwersyteckich ośrodków w Kujawsko-Pomorskiem. Żeby uwzględnić złożone relacje między Bydgoszczą a Toruniem w procesie tworzenia metropolii.
Wykonawca ma również sporządzić zestawienie zagadnień problemowych i rekomendacji, czyli konkretnych działań, jakie powinny być podjęte.
Pokazać silne i słabe strony funkcjonowania BTOM, a częścią analizy są badania opinii dotyczące powiązań i ciążeń BTOM wśród mieszkańców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, organizacji pozarządowych i innych środowisk.
Całość ma być gotowa do 20 listopada.
Czytaj e-wydanie »