MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Był na zwolnieniu lekarskim, a obsługiwał klientów. ZUS przeprowadził kontrole w Kujawsko-Pomorskiem

Grażyna Rakowicz
Grażyna Rakowicz
- Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje jego wypłatę, a jeżeli świadczenie zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. kujawsko-pomorskiego.
- Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje jego wypłatę, a jeżeli świadczenie zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. kujawsko-pomorskiego. Adam Jankowski
Zamiast chorować - remontują mieszkania, wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki a przede wszystkim...pracują. ZUS ponownie skontrolował zwolnienia lekarskie w regionie: wiele z nich wstrzymał, wiele świadczeń obniżył. Jak długo możemy korzystać z e-ZLA?

Podczas kontroli zwolnień lekarskich w regionie, kwota zwróconych przez ubezpieczonych oraz wstrzymanych i obniżonych świadczeń chorobowych przez pracowników ZUS-u, wyniosła - 2,3 mln zł. W kraju - 57,7 mln zł.

Są na zwolnieniu i zarabiają
W pierwszym kwartale 2024 roku, w województwie ZUS skontrolował ponad 11 tys. zwolnień lekarskich – o ponad 2,8 tys. więcej niż w analogicznym czasie 2023 roku. I wstrzymał wypłatę 446 zasiłków chorobowych, na kwotę 466,5 tys. zł. W kraju było 137,2 tys. kontroli i 9,8 tys. decyzji. Kwota wstrzymanych, z tego tytułu zasiłków to 12 mln zł – była o 5,2 mln zł większa niż w tym samym czasie 2023 roku.

- Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje jego wypłatę, a jeżeli świadczenie zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. kujawsko-pomorskiego.

Podczas kontroli w regionie, większość chorych przebywających na zwolnieniach lekarskich, pracownicy ZUS-u przyłapali na ...pracy zarobkowej. Wśród osób, która musiała zwrócić zasiłek, był właściciel biura rachunkowego - w trakcie zwolnienia obsługiwał klienta. Z kolei agent ubezpieczeniowy – będąc na zwolnieniu lekarskim, pracował dla różnych towarzystw ubezpieczeniowych i jednocześnie pobierał zasiłek z innego tytułu. W gronie tym, znalazł się też lekarz - sam będąc chory, wystawiał e-ZLA członkom rodziny, ponieważ uznał, że to już pracą zarobkową nie jest. Jak i kadrowy – chorując rozliczał ubezpieczenia pracowników oraz mechanik - przebywał w zakładzie pracy w odzieży roboczej twierdząc, że przyjechał do firmy tylko na chwilę.

- Niestety wciąż jest wiele osób, które zamiast wracać do zdrowia na chorobowym, wykorzystuje ten czas niezgodnie z jego przeznaczeniem: pracując lub remontując mieszkania. Wielu ubezpieczonych myli ten czas z urlopem i wyjeżdża na wczasy, zagraniczne wycieczki – podsumowuje Krystyna Michałek.

Czy chory jest jeszcze...chory
Z kolei lekarze orzecznicy ZUS-u zweryfikowali podczas tej kontroli, czy dany ubezpieczony jest nadal chory, tym samym - czy zwolnienie lekarskie jest zasadne. - Jeśli okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS-u jest już zdrowa, to termin zwolnienia lekarskiego zostaje skrócony i taka osoba zachowuje prawo do świadczenia chorobowego, tylko do dnia badania - przypomina rzecznik.

Zasiłek chorobowy można otrzymywać nie dłużnej niż przez 182 dni, albo przez 270 dni – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży. Natomiast po ustaniu ubezpieczenia, na zwolnieniu lekarskim można przebywać maks. 91 dni. A jeśli choroba się przedłuża, można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które jest pewnego rodzaju kontynuacją zasiłku chorobowego. Krystyna Michałek: - Można je otrzymać wtedy, gdy wykorzystaliśmy już cały okres zasiłkowy i jesteśmy ciągle niezdolni do pracy, ale dalsze leczenie lub rehabilitacja dają nam szanse na odzyskanie aktywności zawodowej. Ta sama zasada dotyczy osób objętych ubezpieczeniem wypadkowym – jeżeli przyczyną niezdolności do pracy był wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, to świadczenie rehabilitacyjne można pobierać maks. przez 12 miesięcy.

Pracodawcy też mogą
Jak podaje ZUS, sprawdzać czy zwolnienia lekarskie z powodu choroby, są prawidłowo wykorzystywane mogą również pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych. Ale są też sytuacje, kiedy do przeprowadzania takiej kontroli upoważnieni są pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Na przykład, gdy wynagrodzenie za czas choroby, pracownik otrzymuje ze środków tego pracodawcy.

Kontrole to nie wszystko. Poza nimi, ZUS ma też obowiązek pomniejszenia wysokości zasiłku chorobowego. - Do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. W regionie takie wypłaty zmniejszono 929 osobom na niemal 1,9 mln zł. W kraju - 29,8 tys. osobom, na kwotę 45,7 mln zł - informuje Krystyna Michałek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska