Do sanatorium z ZUS można wyjechać, by leczyć schorzenia: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego, narządu głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia nerwicowe. Z rehabilitacji mogą również skorzystać osoby po leczeniu nowotworu piersi. W systemie ambulatoryjnym możliwa jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie.
Od 3 lutego można skorzystać też z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym.
Natomiast od 1 kwietnia ruszyła rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej.
- Warto jednak zaznaczyć, że dla osób skierowanych z naszego regionu rehabilitacja ta jest dostępna wyłącznie w formie stacjonarnej - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Emeryt też może wyjechać do sanatorium z ZUS?
Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale mają szansę na odzyskanie tej zdolności po zakończeniu leczenia.
O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą ubiegać się osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Emeryci również mają możliwość ubiegania się o rehabilitację pod warunkiem, że są aktywni zawodowo i objęci ubezpieczeniem społecznym. Podstawą skorzystania z kuracji jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które wydawane jest m.in. na wniosek lekarza prowadzącego leczenie.
