Były hokeista na podium Maratonu Toruńskiego: - To dopiero jest wysiłek, hokej to TKKF

Paweł Szymandera na mecie nie wyglądał na specjalnie zmęczonego.
Paweł Szymandera na mecie nie wyglądał na specjalnie zmęczonego. Lech Kamiński
Paweł Szymandera drugi w Maratonie Toruńskim. Reprezentant gospodarzy przegrał jedynie z Mikałajem Anoszką z Białorusi.

Maraton Toruński

Wyniki

XXX Maraton Toruński: 1. Mikałaj Anoszka (Białoruś, 2:37:43), 2. Paweł Szymandera (Opatrunki Toruń, 2:38:35), 3. Eugenia Oriszczuk (Białoruś, 2:55:08)...8. Krzysztof Góralski (Toruń), 10. Marek Jaworski (Toruń)
Półmaraton Toruński: 1. Wiktor Rogowoj (Ukraina), 2. Karol Witkowski (Bydgoszcz), 3. Jacek Gardener, 4. Jacek Barczewski, 5. Michał Leśniak (Toruń)

Anoszka zwyciężył w przeciętnym czasie (najsłabszym w Toruniu w ciągu ostatniej dekady), ale prawie pół godziny dochodził do siebie w namiocie medycznym .- To przez ten upał, ciężko mi się biegło. Na to organizatorzy nie mieli wpływu, inne rzeczy przygotowane były perfekcyjnie - tłumaczył Białorusin.

Kilkadziesiąt sekund po Anoszce metę minął Paweł Szymandera. Zaczynał w 2008 roku zajął 16 miejsca, w 2009 był 13, w poprzedniej edycji już czwarty, teraz wreszcie stanął na podium w rodzinnym mieście. Na mecie był w znacznie lepszej kondycji od triumfatora, ale przyznał, że szans na zwycięstwo nie było.

- To zawodowiec, ma rekord kilkanaście minut lepszy rekord życiowy. Gdybym zaczął go doganiać i naciskać przed metą, to na pewno by przyspieszył - przyznał reprezentant Opatrunków.

Toruń wiadomości

Szymandera to specjalista od ekstremalnych wyzwań lekkoatletycznych, jeden z najlepszych w Polsce ultramaratończyków (na 100 km). To także były hokeista Pomorzanina. - Treningi hokejowe to TKKF przy maratonach. Tam można się poślizgać, tutaj wychodząc na trening wiem, że czekają mnie dwie, trzy godziny nieustannej i ciężkiej pracy

Wśród pań najlepsza była także reprezentantka Białorusi Eugenia Oriszczuk. Trasę pokonała tak szybko, że była również trzecia w klasyfikacji open. Organizatorzy chwilę debatowali i ostatecznie postanowili wręczyć biegaczce nagrodę także za trzecie miejsce w kategorii mężczyzn.

Na starcie stanęło ponad 800 biegaczy. Zdecydowana większość to amatorzy, którzy sport traktują rekreacyjnie. Tak jak 60-letni Andrzej Pańczyk z Poznania. - Zachęciła mnie do sportu akcja Polska Biega. Wcześniej grałem w piłkę, a bieganie wydawało mi się nudne. Spróbowałem na wiosnę ubiegłego roku i spodobało mi się. Mam za sobą osiem półmaratornów, powoli zaczynam myśleć o klasycznym dystansie - powiedział jeden z najstarszych uczestników biegu.

Byli też znacznie starsi, za to miano najmłodszego należało do torunianina, 14-letniego Kamil Grygielskiego.