Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całkowite zaćmienie Księżyca 2019. Kiedy i gdzie oglądać Krwawy Superksiężyc?

mw-g
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019 to zjawisko, na które czekają nie tylko obserwatorzy nieba i wielbiciele astronomii. 21 stycznia warto spojrzeć w niebo - całkowite zaćmienie Księżyca to bowiem jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszego kwartału 2019 roku.
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019 to zjawisko, na które czekają nie tylko obserwatorzy nieba i wielbiciele astronomii. 21 stycznia warto spojrzeć w niebo - całkowite zaćmienie Księżyca to bowiem jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszego kwartału 2019 roku. archiwum PPG
Całkowite zaćmienie Księżyca 2019 to zjawisko, na które czekają nie tylko obserwatorzy nieba i wielbiciele astronomii. 21 stycznia warto spojrzeć w niebo - całkowite zaćmienie Księżyca to bowiem jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych pierwszego kwartału 2019 roku. Będzie to Krwawy Superksiężyc, czyli Super blood wolf moon 2019. Gdzie i jak najlepiej oglądać całkowite zaćmienie Księżyca 2019? Sprawdź!

Całkowite zaćmienie Księżyca 2019

21 stycznia każdy, kto spojrzy w nocne niebo, zobaczy spektakularne zjawisko - całkowite zaćmienie Księżyca. Tarcza Księżyca będzie wydawać się większa niż zazwyczaj - to Superksiężyc, który znajdować się będzie wyjątkowo blisko Ziemi. Będzie on jednocześnie Krwawym Księżycem - przybierze niezwykłe odcienie czerwieni. Barwa Superksiężyca może być różna - od Księżyca w kolorze krwi po Księżyc brunatny.

Superksiężyc, który zobaczymy na niebie już 21 stycznia, będzie połączony z innym stosunkowo rzadkim zjawiskiem, czyli całkowitym zaćmieniem.

Ta noc była absolutnie wyjątkowa. A powtórzy się dopiero za 18 lat. Nic dziwnego więc, że nasi Czytelnicy nie spali, tylko fotografowali. Co? Zaćmienie superksiężyca!

Krwawy Księżyc zachwycił! Tak go widzieli nasi Czytelnicy [zdjęcia]

Całkowite zaćmienie Księżyca - gdzie oglądać?

Aby zobaczyć krwawe całkowite zaćmienie Superksiężyca podczas Pełni Księżyca Wilka (bo tak nazywa się styczniową pełnię), wystarczy wstać w poniedziałek (21 stycznia) wcześnie rano i spojrzeć w niebo. Zaćmienie Księżyca to jedno z tych zjawisk na niebie, które można obserwować bez konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu.

Całkowite zaćmienie Księżyca 2019, o ile nie przesłonią go chmury, będzie można oglądać gołym okiem. Zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek (21 stycznia) o 4.33. Najważniejsza faza zaćmienia Księżyca – tzw. zaćmienie całkowite – potrwa ponad godzinę. Rozpocznie się o godz. 5.41, a zakończy o 6.43.

Jak i gdzie oglądać całkowite zaćmienie Superksiężyca 2019? Warto wybrać odpowiednie miejsce do obserwacji zaćmienia Superksiężyca 2019. Najlepiej nadadzą się miejsca usytuowane wysoko albo takie, z których jest dobry widok na zachód.

Zaćmienie Księżyca 2019

Ostatni raz Księżyc był tak blisko Ziemi w 1948 roku. Jak twierdzą naukowcy z NASA, Księżyc wydawać się może o 14 proc. większy i o 30 proc. jaśniejszy.

Czym właściwie jest całkowite zaćmienie Księżyca? Do zaćmienia Księżyca dochodzi, kiedy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem. Takie położenie sprawia, że promienie słoneczne nie docierają do naszego naturalnego satelity, Księżyc w całości znajduje się więc w cieniu Ziemi. Jednocześnie Księżyc przybiera nienaturalny kolor brunatno-pomarańczowy.

21 stycznia 2019 roku warto więc spojrzeć niebo, bowiem kolejne całkowite zaćmienie Księżyca w Polsce będzie dopiero w 2025 roku.

Superksiężyc - co to znaczy?

Superksiężyc to Księżyc, który znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi. Superksiężyc 2019, który zobaczymy w poniedziałek (21 stycznia) określany jest także jako Super Krwawy Księżyc Wilka 2019. Skąd ta nazwa? Pierwszą styczniową pełnię księżyca określa się mianem Księżyca Wilka bądź też Wilczym Zaćmieniem.

Jeśli uda Ci się zrobić zdjęcia tego niezwykłego zjawiska - całkowitego zaćmienia Krwawego Superksiężyca 2019 - i zechcesz się nim podzielić z internautami, prześlij je nam na adres [email protected]

Zaćmienie Księżyca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska